Το Σάββατο 10/3/2018 διεξήχθη ο αγώνας μπάσκετ μεταξύ των ομάδων της Μεγαλόπολης ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ και ¨ΠΟΛΥΒΙΟΣ¨ για το πρωτάθλημα Κατηγορίας ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ.
Η ομάδα του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ με εξαίρεση ένα κακό δίλεπτο στο πρώτο δεκάλεπτο έδειξε ότι βρίσκεται σε καλύτερη κατάσταση, διαθέτει ομαδικό πνεύμα σε άμυνα και επίθεση και πάνω από όλα διαφορετική νοοτροπία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ που προηγήθηκε γρήγορα έχοντας μάλιστα μια καλή διαφορά ,αλλά η αντίδραση των παικτών του ¨ΠΟΛΥΒΙΟΥ¨ που ήρθε στο τέλος του δεκαλέπτου ήταν ικανή να τους δώσει το προβάδισμα με 14-16.Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου ο ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ ανέκτησε το προβάδισμα για να το διατηρήσει μέχρι τέλους.

Με κυρίαρχο το δεκαεξάχρονο Κυριακόπουλο, σε άμυνα και επίθεση, κατάφερε να κλείσει τους διαδρόμους προς το καλάθι του (δέχτηκε μόνο οκτώ πόντους) και ταυτόχρονα σημείωσε δέκα εννέα (19) στην επίθεση διαθέτοντας μάλιστα πολυφωνία ,πήγε στα αποδυτήρια για ημίχρονο με διαφορά εννέα πόντων ( 33-24). Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά αυξήθηκε κατά δυο πόντους και σε κανένα σημείο δεν έδειξε να μπορεί να αλλάξει η ροη του παιχνιδιού .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε σωστή διαχείριση από την πλευρά του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ και παρά την ένταση που έφερε η αποβολή του Νικολόπουλου και η αψιμαχία του Γιακουμή , το σύνολο των παικτών και των δυο ομάδων έδειξαν σωστή συμπεριφορά για να έρθει το τελευταίο σφύριγμα που βρήκε άξια νικητή τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ με 63-55.

Με την νίκη αυτή ο ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ ανέβηκε ψηλά στη βαθμολογία έχοντας μάλιστα έναν αγώνα λιγότερο και τώρα αισιοδοξεί με συνδυασμό βέβαια αποτελεσμάτων ακόμη και για την τετράδα.
Κορυφαίος του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ αλλά και του αγώνα ο νεαρός Κυριακόπουλος με δεκαεπτά (17) πόντους, κοψίματα , ριμπάουντ, σκέπασε τα καλάθια και έδειξε ότι έχει σημειώσει σημαντική πρόοδο ενώ από τον ¨ΠΟΛΥΒΙΟ¨ ξεχώρισε ο Τρυφωνόπουλος που έδειχνε να παλεύει μέχρι το τελος .

Στο ημίχρονο του αγώνα έγινε η απονομή μεταλλίων και κυπέλων στις αθλήτριες και τους αθλητές ΝΕΑΝΙΔΩΝ και ΕΦΗΒΩΝ που κατέκτησαν τα αντίστοιχα πρωταθλήματα κερδίζοντας το θερμό χειροκρότημα των φιλάθλων αναδεικνύοντας τις όμορφες στιγμές του αθλητισμού.

Με τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ αγωνίστηκαν : ΑΛΕΞΑΚΗΣ-ΧΡΑΝΙΩΤΗΣ-ΚΕΡΚΕΜΕΖΟΣ- ΑΡΙΔΑΣ-ΣΤΡΑΓΓΑΣ-ΚΟΥΡΕΤΑΣ-ΚΟΥΡΕΤΑΣ Π.-ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΖΥΓΟΥΡΑΣ-ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ-ΤΣΙΡΜΠΑΣ-ΤΟΜΠΡΟΣ-ΚΟΥΡΕΤΑΣ Κ.
Με τον ¨ΠΟΛΥΒΙΟ¨ αγωνίστηκαν :ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΣ-ΑΝΔΡΙΟΠΟΥΛΟΣ-ΓΚΙΟΥΜΕΣ- ΤΡΥΦΩΝΟΠΟΥΛΟΣ-ΚΑΡΤΣΩΝΗΣ-ΔΑΛΑΤΣΗΣ-ΜΠΕΛΟΚΑΣ-ΧΡΙΣΤΟΓΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ-ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ-ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΣ-ΓΙΑΚΟΥΜΗΣ-ΚΕΛΕΡΗΣ.