Οι νεανίδες του Πελασγού για ακόμη μια φορά Πρωταθλήτριες !

0
212

Αρκαδικός και Πελασγός, οι δυο ομάδες που μέσα από την διαδικασία του πρωταθλήματος νεανίδων της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ κλήθηκαν να αγωνιστούν στο μεγάλο τελικό της Κυριακής ήταν κατά γενική ομολογία και οι καλύτερες.

«ΠΕΛΑΣΓΟΣ» Μεγαλόπολης και «ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ» Τρίπολης περίμεναν τον ένα και μοναδικό αγώνα που θα έφερνε τον τίτλο του πρωταθλήματος της ένωσης στην αγκαλιά τους και ταυτόχρονα το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος νεανίδων .
Την Κυριακή 29/1/2017 στις 8.00 μ.μ στο κλειστό της Τρίπολης μπροστά σε ένα εντυπωσιακά γεμάτο στάδιο με περισσότερους από 450 φιλάθλους, από την Τρίπολη και την Μεγαλόπολη ,οι αθλήτριες των δύο ομάδων κλήθηκαν να αγωνιστούν και να ανταπεξέλθουν τόσο στην κρισιμότητα του αγώνα όσο στο άγχος της παρουσίας τους μπροστά σε ένα πολυάριθμο κοινό. Τα κορίτσια του « ΑΡΚΑΔΙΚΟΥ» ήθελαν να πάρουν το πρωτάθλημα για πρώτη φορά στην ιστορία τους μπροστά στο κοινό τους, ενώ τα κορίτσια του «ΠΕΛΑΣΓΟΥ» ήθελαν να αποδείξουν ότι δεν θεωρούνται τυχαία το φαβορί ,ότι δεν καταλαβαίνουν από έδρες και ότι θα έπαιζαν για όλον αυτό τον υπέροχο κόσμο που ήρθε από την Μεγαλόπολη να ενθαρρύνει την προσπάθεια τους.

Το παιχνίδι ξεκινάει με τον «ΠΕΛΑΣΓΟ» να πιέζει σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου παίρνοντας νωρίς τα ηνία στο σκορ με το εντυπωσιακό 0-13 αφήνοντας άποντη την ομάδα του Αρκαδικού για 6.30 λεπτά. Το γρήγορο φόρτωμα με άδικο τρίτο φάουλ της Χρανιώτη έφερε μια αναστάτωση στην ομάδα ,που χρειάστηκε νωρίς να αναπροσαρμόσει τα πλάνα της δίνοντας ταυτόχρονα μια ανάσα στην ομάδα του Αρκαδικού (ένα σερί 11-6) για να κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ 11-19 .
Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα κορίτσια της πόλης μας επέβαλαν και πάλι το ρυθμό τους και παρά τα εκατέρωθεν δυνατά μαρκαρίσματα ,τα συνεχή φάουλ και την αστοχία στις βολές με ένα 8-15 πήγαν στα αποδυτήρια με σημαντική διαφορά 15 πόντων (19-34).Το ημίχρονο έδωσε την δυνατότητα ξεκούρασης ,ηρεμίας και σχεδιασμού διαχείρισης της διαφοράς ,των φάουλ και της κούρασης.
Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκινάει σχεδόν στον ίδιο ρυθμό η διαφορά αυξάνεται αλλά το τέταρτο φάουλ της Χρανιώτη και ταυτόχρονα η ¨παράξενη¨ τεχνική ποινή που της δόθηκε σήμανε την αποβολή της και νέα προβλήματα για την ομάδα. Παρόλα αυτά όμως οι παίκτριες του «ΠΕΛΑΣΓΟΥ» έδειχναν αποφασισμένες για την έκβαση του αγώνα, ανέβασαν την διαφορά στους 21 πόντους και κάπου εκεί ήρθε το τέταρτο φάουλ της Καντέλη που χρειάστηκε στα μισά περίπου της τρίτης περιόδου να αποσυρθεί στον πάγκο. Χωρίς δυο από τις βασικές παίκτριες του όλοι πίστεψαν ότι είναι η ευκαιρία της ανατροπής του αγώνα .Κάτι τέτοιο δεν έγινε αφού όλα τα κορίτσια κάλυψαν επάξια το κενό των συμπαικτριών τους και μάλιστα διατήρησαν την διαφορά στους δεκαεννέα (19) πόντους.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Πελασγού έκανε σωστή διαχείριση των καταστάσεων χρησιμοποιώντας όλες τις παίκτριες ,η Καντέλη κρατήθηκε ως το τέλος ,ο Αρκαδικός δεν κατάφερε να απειλήσει σε κανένα σημείο και το τελικό 42 – 60 έφερε τρελά πανηγύρια σε παίκτριες και φιλάθλους.

Όλες οι αθλήτριες έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους και ανταμείφτηκαν για τον ιδρώτα και τις ατέλειωτες ώρες προπόνησης τους .
Τα δεκάλεπτα του αγώνα : 11-19 / 19-34 / 31-50 / 42-60.

Τελειώνοντας να αναφέρουμε ότι αυτή η ομάδα νεανίδων του «ΠΕΛΑΣΓΟΥ» βάσει των αποτελεσμάτων (τέσσερα πρωταθλήματα σε τρία χρόνια) είναι η πιο επιτυχημένη ομάδα όλων των εποχών στη Μεγαλόπολη και αξίζει θαυμασμό και επιβράβευση .

δείτε βίντεο από τον αγώνα, περισσότερες φωτογραφίες στην σελίδα kontraepithesi.gr