Ξεχώρισαν οι Αρκάδες αθλητές στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου στο ΟΑΚΑ

0
200

Με πολύ καλές επιδόσεις στα περισσότερα αγωνίσματα αλλά και τον κόσμο να δίνει δυναμικό παρών στις εξέδρες ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου ανδρών-γυναικών που διεξάχθηκε το Σαββατοκύριακο στο ΟΑΚΑ, ελπιδοφόρες ήταν και οι επιδώσεις των Αρκάδων αθλητών.

Το πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου ανδρών ,γυναικών έλαβε μέρος στο Ολυμπιακό στάδιο της Αθήνας το Σαββατοκύριακο 19-20 Ιουλίου με την συμμετοχή και των Αρκάδων αθλητών.

Τα αποτελέσματα και οι επιδόσεις των αθλητών μας είναι οι εξής:

Κατηγορία Ανδρών

Δισκοβολία ανδρών Ιάσωνας Θανόπουλος του Γυμναστικού Συλλόγου Αρκαδίας με επίδοση 45,72 στην 5η θέση.

Σφυροβολία ανδρών Βασίλης Σιάκουλης του Γυμναστικού Συλλόγου Αρκαδίας με επίδοση 59,15 στην 5η θέση.

Σφυροβολία ανδρών Αβραάμ Παππάς των Λυκαίων Μεγαλόπολης με επίδοση 43,31 στην 17η θέση.

Στα 400 με εμπόδια ανδρών Μωυσή Σέχου του Γυμναστικού Συλλόγου Αρκαδίας κάνοντας άκυρη εκκίνηση.

Στα 110μ ανδρών ο Ευάγγελος Έξαρχος του ΓΣΑ κατάφερε να κατεβάσει το χρόνο του σε 15.60 και τερμάτισε στην 9η θέση στη γενική κατάταξη στους προημιτελικούς, με έντονους πόνους λόγω του πρόσφατου τραυματισμού του.

Επίσης στους προημιτελικούς τη 10η θέση έλαβε ο Ηλίας Σουγλάκος του Γυμναστικού Συλλόγου Αρκαδίας, ο οποίος σημείωσε επίδοση στα 14.06μ.

Κατηγορία Γυναικών

Άλμα εις τριπλούν γυναικών Αγγελική Λυμπεροπούλου του Γυμναστικού Συλλόγου Αρκαδίας με επίδοση 11,94 στην 9η θέση.

Άλμα επί κοντό γυναικών Βασιλική Τελά του Γυμναστικού Συλλόγου Αρκαδίας με επίδοση 3,50 στην 5η θέση.

Άλμα επί κοντό γυναικών Ρομίκα Τσιμποτάρι των Λυκαίων Μεγαλόπολης με επίδοση 3,00 στην 14η θέση.
Στους προημιτελικούς στο άλμα εις μήκος γυναικών η Βασιλική Κουτσουμπού κατέκτησε την έκτη θέση με επίδοση στα 5.73μ

Μέρος έλαβαν και οι αδελφές Τελά, Αγγελική και Βάλια.

Από το ArcadiaPortal

Από την σελίδα της ομάδας στο Facebook , διαβάζουμε το σχετικό μήνυμα του προπονητή της ομάδας των Λυκαίων , Βασίλειου Γεωργαντά :

¨ Ο ‘μαραθώνιος’ της φετινής περιόδου, ολοκληρώθηκε με το πανελλήνιο πρωτάθλημα αντρών -γυναικών ανοικτού στίβου, το ΣΚ που μας πέρασε στο ΟΑΚΑ. Εκεί, για πρώτη φορά ανέβηκε στο βάθρο μια Μεγαλοπολίτισα, έστω και με τα χρώματα άλλου συλλόγου (λόγω φοιτητικής μεταγραφής): Χριστίνα Κατσούλα 2η στον ακοντισμό με 47,79. Ο πρωταθλητής του κλειστού, Πάνος Μπουζιάνης, έμεινε λίγο κάτω από το ρεκόρ του και με 16,42 μ. κατέλαβε την 5η θέση στη σφαίρα (τελικά το φορτίο του να είσαι ένα από τα φαβορί, είναι βαρύ). Ήρωας ο Σταύρος Σαλαβούρας (ή αλλιώς χαλί), που τερμάτισε στη 10η θέση στο ΔΕΚΑΘΛΟ των αντρών με 5,131 βαθμούς. και τέλος 3.00μ. και 14η θέση από την Ρομίκα Τσιμποτάρι στο επι κοντώ. ¨