ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΝίκη στο τοπικό ντέρμπι για τον Πολύβιο με 73-65 τον Πελασγό

Νίκη στο τοπικό ντέρμπι για τον Πολύβιο με 73-65 τον Πελασγό

Με νίκη συνέχισε το αντρικό τμήμα του Πολυβίου απέναντι στον Πελασγό στο τοπικό ντέρμπι της Μεγαλόπολης με 73-65 .

Ο Πελασγός μπήκε πιο δυνατά με ένα μαγικό Κρόκο και προηγήθηκε 15-19 στο πρώτο δεκάλεπτο.Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Πολύβίου αντέδρασε  και μείωσε σε 36-37  στο ημίχρονο . Το τρίτο δεκάλεπτο συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με τον Πολύβιο να περνάει μπροστά με καλάθι τον Ανδριόπουλου με 40-39 . Ο Πελασγός αντέδρασε προσωρινά , όμως το δεκάλεπτο έληξε με 55-54 υπέρ του Πολυβίου . Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πολύβιος αυξησε σταθερά την διαφορά και σκοράροντας αλλά και παίζοντας πολύ καλύτερη άμυνα με οδηγό τον Ανδριόπουλο που στο τέταρτο  δεκάλεπτο κράτησε στο μηδέν τον Τσίρμπα και πήρε δύο κρίσιμα επιθετικά ριμπάουντ στο τελευταίο δίλεπτο μέσσα στου ψηλούς του Πελασγού.

Από τον Πολύβιο ξεχώρισαν οι Βούλγαρης με 23 πόντους,Τρυφωνόπουλος με 19 πόντους  και Φραγγέας με 15 πόντους και από τον Πελασγό οι Τσίρμπας με 25 πόντους και ο Αγγελοπουλος  με 13 πόντους

Στο ημίχρονο πραγματοποιήθηκε η κήρωση που είχε δώρο μια δωροεπιταγη 150 ευρώ από την Πανεμπορική Μιχόπουλος και νικητής ήταν ο Σ. Δημητρέλης με τον λαχνό 426.

Τα δεκάλεπτα 15-19 , 36-37 , 55-54 , 73-65

ΑΕΜ ΠΟΛΥΒΙΟΣ (Τσώνης, Νικητόπουλος ) : Κωσταπαππάς 1, Ανδριόπουλος 2, Φραγγέας 15 (1) , Τρυφωνόπουλος 19 (2) , Μπαλιώτης 4 (1) , Βούλγαρης 23 , Ραυτόγιαννης 3 , Σιαμπάνης 2 , Απέργης 4

ΠΕΛΑΣΓΟΣ (Τσατσουλής , Μανιάτη ) : Αλεξάκης 3 (1) , Χρανιώτης , Μπουζαλάς 2, Αριδάς 1, Κερκεμέζος 3(1) ,  Κρόκος 8 , Αγγελόπουλος 13(3) , Τσίρμπας 25 (3) , Τσιντώνης 8 Κουρέτας 2