Νίκη στο τοπικό ντέρμπι για τον Πελασγό

0
192

Στο κλειστό γυμναστήριο της Μεγαλόπολης το Σάββατο 14 /12/2019 διεξήχθη το τοπικό ντέρμπι ανάμεσα στις δύο ομάδες της πόλης μας σε ένα αγώνα που η κάθε μια ομάδα πάλευε να κερδίσει για διαφορετικό σκοπό . Ο μεν ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ για να διατηρηθεί στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας ο δε ¨ΠΟΛΥΒΙΟΣ¨ για να αποφύγει τις τελευταίες ( τέσσερις) θέσεις που οδηγούν στα play out .

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τα χαρακτηριστικά ενός τοπικού ντέρμπι ,αντάξιο των δυο ομάδων , χωρίς καμιά από αυτές να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Το 15-17 του πρώτου δεκαλέπτου έδειχνε ισορροπία σε άμυνα και επίθεση ανάμεσα στις δυο ομάδες ,ενώ ο ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ ανεβάζοντας την πίεση στο δεύτερο δεκάλεπτο ξέφυγε με πέντε (5) πόντους στο ημίχρονο (29-34).

Η ανάπαυλα έδωσε την ευκαιρία σε προπονητές και παίκτες να δουν τα λάθη τους και να επανασχεδιάσουν την τακτική τους με απώτερο σκοπό την τελική επικράτηση.
Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε καλύτερα για τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ που άλλαξε τελείως τον τρόπο άμυνας επάνω στους δυο ψηλούς του ¨ΠΟΛΥΒΙΟΥ¨ , που στο πρώτο ημίχρονο σημείωσαν 22 πόντους ,αφήνοντας τους μάλιστα χωρίς πόντο για ένα ολόκληρο δεκάλεπτο. Το επί μέρους 3 -14 ανέβασε την διαφορά στους 16 πόντους στο τριάντα (32-48) δείχνοντας ξεκάθαρα τον νικητή ενώ οι παίκτες του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ έδειχναν σαφώς καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο. Το διαδικαστικό τέταρτο δεκάλεπτο έδωσε την ευκαιρία να χρησιμοποιηθούν όλοι οι αθλητές και από τις δυο ομάδες για να έρθει το τελευταίο σφύριγμα με σκορ 47-63.

Ο ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ ,που έδειξε σαφώς ανώτερος από τον συντοπίτη του , με αυτή τη νίκη ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας ενώ αντίθετα ο ¨ΠΟΛΥΒΙΟΣ¨ παρέμεινε στα χαμηλά και μάλλον χρειάζεται αναπροσαρμογή στους στόχους του.
Στα ευχάριστα του αγώνα η πολύ καλή συμπεριφορά παικτών, προπονητών ,θεατών , ενώ στο τέλος δεν υπήρξαν παράπονα για τη διαιτησία.

Α.Ε.Μ. ¨ΠΟΛΥΒΙΟΣ¨ (ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ –ΑΝΔΡΙΟΠΟΥΛΟΣ) : ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΑΝΔΡΙΟΠΟΥΛΟΣ-ΣΙΑΜΠΑΝΗΣ-ΣΠΥΡΟΥ-ΘΕΟΔΩΡΟΠΟΥΛΟΣ-ΜΠΕΛΟΚΑΣ-ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ ΙΩΑΝ.-ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ-ΣΙΔΕΡΗΣ-ΡΑΥΤΟΓΙΑΝΝΗΣ-ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ ΠΑΝ.

¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ (ΤΣΑΤΣΟΥΛΗΣ-ΜΑΝΙΑΤΗ) : ΑΛΕΞΑΚΗΣ-ΤΣΙΝΤΩΝΗΣ-ΠΟΛΥΖΟΓΟΠΟΥΛΟΣ-ΧΡΙΣΤΟΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ-ΧΡΑΝΙΩΤΗΣ-ΔΑΛΑΤΣΗΣ-ΣΤΑΒΑΡΑΚΗΣ-ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ-ΤΣΑΤΣΟΥΛΗΣ-ΤΣΙΡΜΠΑΣ-ΤΟΜΠΡΟΣ-ΚΟΥΡΕΤΑΣ.