ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΝίκη στη Μεσσήνη ο Πολύβιος που «κλείδωσε» τη 2η θέση στην κανονική...

Νίκη στη Μεσσήνη ο Πολύβιος που «κλείδωσε» τη 2η θέση στην κανονική περίοδο

Το ντέρμπι που θα ξεκαθάριζε την κατάσταση στις θέσεις 2-4 της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος διεξήχθη το Σάββατο (14/05) στο κλειστό γυμναστήριο Μεσσήνης ανάμεσα στον ΓΣ Μεσσήνης και τον Πολύβιος ΑΕΜ. Ένα ντέρμπι στο οποίο η ομάδα της Μεγαλόπολης με επιθετικό «κρεσέντο» στην δ’ περίοδο κατάφερε τελικά να γυρίσει το ματς και να φτάσει στη νίκη με 59-73. Ο Πολύβιος μία αγωνιστική πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος «κλειδώνει» τη 2η θέση.

Στον αγωνιστικό τομέα οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο. Καλύτερα ξεκίνησε ο ΓΣ Μεσσήνης που προηγήθηκε στο α’ δεκάλεπτο με σκορ 21-15. Με μοιρασμένο το β’ δεκάλεπτο, αλλά τους «γηπεδούχους» να διατηρούν την πρωτοπορία στο σκορ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 59-73.

Στην επανάληψη ο Πολύβιος μπήκε σαφώς πιο δυνατά στο παρκέ ξεκινώντας από το πάθος και τη διάθεση στην άμυνα περιορίζοντας στους 11 πόντους της Μεσσηνιακή ομάδα. Την ίδια ώρα με σημαντικές λύσεις και στην επίθεση οι «Μεγαλοπολίτες» «επέστρεψαν» στο παιχνίδι μετά το 47-46 του γ’ δεκαλέπτου. Το καθοριστικό δεκάλεπτο ήταν αναμφίβολα το τελευταίο με το επί μέρους σκορ 12-27 να τα λέει όλα. Ο Πολύβιος με τρομερή παραγωγικότητα στην επίθεση σ’ ένα τέτοιο ντέρμπι με το ματς ισορροπημένο για τριάντα λεπτά, αλλά και προσήλωση στην άμυνα, κατάφερε να ανατρέψει τις ισορροπίες και να οδηγήσει τον Πολύβιο στη νίκη με 59-73. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Πολύβιος περιόρισε στην επανάληψη τον ΓΣ Μεσσήνης στους 23 μόλις πόντους.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Μεσσήνης | 13/05/2022 (18:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζος, Ξηρόκωστας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15 (Α’), 36-28 (Β’), 47-46 (Γ’), 59-73 (Δ’).
ΓΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ (Μιχάλης Μπακογιάννης): Σπυρόπουλος 2, Χαραλαμπόπουλος, Δελφάκης, Μπακογιάννης 6, Δρακόπουλος 15, Καραμπάγιας, Μεϊμετέας 9(1), Σικαλιάς, Μανωλάκης 9(1), Τριανταφυλλόπουλος 6, Μιχαλόπουλος 12.
ΠΟΛΥΒΙΟΣ ΑΕΜ (Δημήτρης Θεοδωρόπουλος, Δημήτρη Γεωργαντάς): Ανδριόπουλος 2, Τζιουβέλης 15(3), Τρυφωνόπουλος 14(4), Μπράουσι, Θεοδωρόπουλος 5, Κωτσόπουλος 8(1), Τσικούρης 15(1), Γεωργανάς 8, Σιαμπάνης, Κυριακόπουλος 4, Κουτίβας 2.

► Την 12η συνεχόμενη νίκη πέτυχε στην Μεσσήνη ο Πολύβιος ο οποίος στο β’ γύρο είναι ασταμάτητος.

► Με τα μέχρι στιγμής δεδομένα ο Πολύβιος στα ημιτελικά των play-off, θα αντιμετωπίσει τον ΓΣ Γαργαλιάνων με πλεονέκτημα έδρας και 2-0 νίκες ή σε διαφορετική περίπτωση την ομάδα του ΓΣ Μεσσήνης όπου και σ’ αυτή την περίπτωση θα αντιμετωπίσει τη Μεσσηνιακή ομάδα με πλεονέκτημα έδρας και 2-0 νίκες.

► Τέλος όποιος και είναι ο αντίπαλος της Καλαμάτας ’80 στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει την πρωτοπόρο ομάδα με μειονέκτημα έδρας, αλλά με 1-1 στις νίκες.