ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΝίκη και στην Τρίπολη οι Έφηβοι του Πελασγού

Νίκη και στην Τρίπολη οι Έφηβοι του Πελασγού

Το τελευταίο εξ αναβολής παιχνίδι έδωσε το εφηβικό τμήμα του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ στην Τρίπολη με το αντίστοιχο του ¨ΑΡΚΑΔΙΚΟΥ¨ αργά το βράδυ της Τετάρτης 29/3/2023.
Σε έναν αγώνα που από βαθμολογικής άποψης δεν υπήρχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον μιας και ο μεν ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ είχε ήδη την πρώτη θέση ενώ ο ¨ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ¨ την δεύτερη .

Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν ελεύθερα με τους προπονητές να χρησιμοποιούν όλους τους αθλητές και τελικά η ομάδα της Μεγαλόπολης πήρε την νίκη με τελικό σκορ 47-62 τερματίζοντας αήττητη στον όμιλο.
Ο αγώνας σε όλη την διάρκεια πήγαινε πόντο –πόντο προσφέροντας καλό θέαμα και συναρπαστικές μονομαχίες και στις δύο μπασκέτες με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 15-15 και το ημίχρονο 28-28.
Στον ίδιο ρυθμό κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο που οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με δύο πόντους 44-42 ενώ το τέταρτο δεκάλεπτο ανήκει αποκλειστικά στον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ που ανέβασε στροφές και με ένα 3-20 έδωσε διαστάσεις στο τελικό σκορ.

Τώρα οι δυο ομάδες ετοιμάζονται για το final for όπου ο ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ θα αγωνιστεί την προσεχή Δευτέρα στο κλειστό της Μεγαλόπολης με αντίπαλο τον ¨ΔΙΩΝ¨ Κυπαρισσίας ενώ ο ¨ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ¨ θα αγωνιστεί στην Καλαμάτα με την ομώνυμη ομάδα για μια θέση στον τελικό.

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ : (ΠΟΛΥΖΩΓΟΠΟΥΛΟΣ-ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ) ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ-ΤΡΥΦΩΝΟΠΟΥΛΟΣ-ΓΑΙΤΑΝΑΡΗΣ-ΜΑΚΡΗΣ-ΖΑΜΠΑΘΑΣ-ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ-ΛΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ-ΤΣΑΜΑΚΛΗΣ Ι.- ΤΣΑΜΑΚΛΗΣ Α.- ΧΡΥΣΑΝΘΑΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ.

¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ : (ΤΣΑΤΣΟΥΛΗΣ-ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ) ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ-ΚΟΥΚΟΥΛΑΣ-ΤΟΥΛΚΕΡΙΔΗΣ-ΜΠΟΥΓΑΣ-ΜΑΝΙΑΤΗΣ-ΜΑΧΑΙΡΑΣ-ΜΑΝΤΑΣ-ΜΕΡΖΙΩΤΗΣ-ΜΑΚΡΗΣ-ΡΟΖΟΛΗΣ.

Υ.Γ. 1 Είναι φανερή η διαφορά στο επίπεδο της καθαριότητας των δυο κλειστών γυμναστηρίων με την Μεγαλόπολη να είναι με διαφορά μπροστά κάτι που οφείλεται σε εργαζόμενους και δήμο.
Υ.Γ. 2 Και στο επίπεδο θέρμανσης ,με πάρα πολύ κρύο χτες η Τρίπολη, η Μεγαλόπολη παίρνει άριστα.