Νίκη δια πυρός και σιδήρου για το παιδικό του Πελασγού

0
1448

Την Κυριακή στην τέντα διεξήχθη αγώνας μεταξύ της Καλαμάτα 80 και του ¨ΠΕΛΑΣΑΓΟΥ¨ στα πλαίσια της έβδομης αγωνιστικής για το παιδικό πρωτάθλημα.
Η ομάδα της Μεγαλόπολης ήθελε να προσθέσει μια ακόμη νικη που θα την διατηρούσε στην κορυφή της βαθμολογίας προκειμένου να φτάσει πιο κοντά στο στόχο που είναι η κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Το ξεκίνημα ήταν άσχημο για τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ που βρέθηκε να χάνει με 13-3 και ταυτόχρονα να αντιμετωπίζει μια ιδιαίτερα σκληρή Καλαμάτα .Η είσοδος Καντέλη Τσιντώνη και η αφύπνιση των υπολοίπων παιδιών έφερε σταδιακά μερική ισορροπία στο παιχνίδι κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 20-14.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο είχαμε ολική επαναφορά από τους μικρούς του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ που παίζοντας δυνατά στην άμυνα και έχοντας απόδοση στην επίθεση προηγήθηκαν στο ημίχρονο 34-36.
Το δεύτερο ημίχρονο αναμενόταν ιδιαίτερα δύσκολο μιας και βασικοί παίκτες ήταν φορτωμένοι με τρία φάουλ ενώ οι αθλητές της Καλαμάτας έδειχναν αποφασισμένοι να πάρουν τη νικη .Τα πολλά φάουλ ,τα συνεχή σφυρίγματα χάλασαν το ρυθμό του αγώνα , το σκορ έμεινε χαμηλά με τις δυο ομάδες να σημειώνουν ίδιους πόντους και στο τριάντα η διαφορά να μένει στους δυο ποντους42-44.
Το παιχνίδι άνοιξε στο τέταρτο δεκάλεπτο καθώς οι εναλλαγές στο σκορ ,οι ομηρικές μάχες στα ριμπάουντ και η σκληρότητα των φάσεων προδίκαζε ένα συγκλονιστικό φινάλε . Και έτσι έγινε αφού η πρωτοπορία στο σκορ άλλαζε φάση με την φάση για να φτάσουμε τρία λεπτά πριν το τέλος όταν η Καλαμάτα 80 προηγήθηκε με δυο πόντους, ενώ μέχρι τότε είχαν χρεωθεί με τέσσερα φάουλ οι Μπουζαλάς Τσιντώνης Κακκαβάς Σταβαράκης και είχε αποβλήθηκε με πέντε ο Καντέλης .
Τα πράγματα έδειχναν δύσκολα για την ομάδα της Μεγαλόπολης καθώς φαινόταν ότι θα είχαμε την πρώτη ήττα για τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨. Ένα καλάθι και φάουλ από τον Σταβαράκη, ένα τρίποντο του Τσιντώνη, ένα τρίποντο από τον Αγγελόπουλο και δυο καλάθια από Μπουζαλά Παπαδόπουλο έβαλαν τέλος στα σενάρια δίνοντας μάλιστα πανηγυρικό τόνο και μια παλληκαρήσια νικη με 59-67 .

Ο «ΠΕΛΑΣΓΟΣ» διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας αήττητος δυο βαθμούς από τον δεύτερο με τρία παιχνίδια να απομένουν για το όνειρο.
Με τον «ΠΕΛΑΣΓΟ¨ αγωνίστηκαν :ΜΠΟΥΖΑΛΑΣ-ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜ.-ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ-ΚΑΝΤΕΛΗΣ-ΤΣΙΝΤΩΝΗΣ-ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ-ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΗΛ.-ΚΑΛΑΙΤΖΗΣ-ΣΤΑΒΑΡΑΚΗΣ-ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΚΑΚΚΑΒΑΣ.