ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΜια εύκολη και μια δύσκολη νίκη για τον Πελασγό

Μια εύκολη και μια δύσκολη νίκη για τον Πελασγό

Δυο αγώνες και αυτό το Σαββατοκύριακο για τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ Μεγαλόπολης έναν για το ανδρικό πρωτάθλημα και έναν για το πρωτάθλημα νεανίδων .Το ανδρικό τμήμα είχε ένα θεωρητικά βατό αγώνα με αντίπαλο τον ¨ΠΡΩΤΕΑ¨ Καλαμάτας που μέχρι τώρα δείχνει σχετικά αδύνατος, μένοντας στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Και ίσως αυτό ήταν το ερέθισμα που έδωσε ιδιαίτερο πείσμα στην ομάδα της Καλαμάτας και αγωνίστηκε με πολύ ενέργεια  στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Αντίθετα οι παίκτες του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ πίστεψαν ότι θα έχουν ένα εύκολο απόγευμα και μπήκαν στο παρκέ μάλλον χαλαροί. Κάπως έτσι το παιχνίδι κύλησε με τις δυο ομάδες να συμπορεύονται στο σκορ παίρνοντας πότε η μία και πότε η άλλη την πρωτοπορία .Έτσι φτάσαμε στο τελευταίο δίλεπτο και ο ¨ΠΡΩΤΕΑΣ¨ είχε υπέρ του μια διαφορά πέντε με εξι πόντους δείχνοντας ότι θα κάνει την μεγάλη έκπληξη. Σε μια τελευταία προσπάθεια οι αθλητές του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ παίζοντας καλή άμυνα γύρισαν το παιχνίδι κερδίζοντας τελικά οριακά με σκορ 56-55 μένοντας και αυτή την εβδομάδα  στις ψηλές θέσεις της βαθμολογίας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-13 / 31-32 / 44-42 / 56-55
ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ (ΤΣΑΤΣΟΥΛΗΣ -ΜΑΝΙΑΤΗ): Γιαννόπουλος – Κουκουλάς – Μπουγάς Δαλάτσης- Βούλγαρης – Φραγγέας – Αναστασόπουλος – Τσίρμπας – Στριγγλής- Ναστόπουλος.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (ΣΜΥΡΝΗΣ): Φλώρος – Ανδριανόπουλος-Ζερβάκης – Πανταζής- Αγγελόπουλος – Καρκαμπούνας-Πατλάκας – Μουραφέτης – Νικολόπουλος .

Αμέσως μετά οι νεάνιδες του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ αγωνίστηκαν κόντρα στις αντίστοιχες της ¨ΑΜΙΛΛΑ» Τρίπολης στο ντέρμπυ της αγωνιστικής σε έναν αγώνα που  και οι δυο ομάδες ήθελαν την νίκη εν όψη των play off . Το ντέρμπυ ξεκίνησε με σκληρές άμυνες και τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ αλλά τις αθλήτριες της Μεγαλόπολης να πατάνε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Το 10-8 του πρώτου δεκάλεπτου έδωσε ερέθισμα στις γηπεδούχες που ανέβασαν και άλλο την απόδοσή του για να έρθει το ημίχρονο με 24-17 μέσα από ποιοτικό μπάσκετ ειδικά για τέτοιες ηλικίες. Και στο δεύτερο ημίχρονο ο ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ ήταν εμφανώς καλύτερος στον αγωνιστικό χώρο σε όλους τους τομείς με την  ¨ΑΜΙΛΛΑ¨ να διατηρείται κοντά στο σκορ σχεδόν αποκλειστικά μέσα από τα λάθη των αθλητριών της Μεγαλόπολης. Παρά τον τραυματισμό της Παπαδοπούλου, φοβερή μέχρι εκείνη τη στιγμή, η νίκη ήρθε σχετικά ευκολά μέσα σε έντονους πανηγυρισμούς  από της αθλήτριες του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ που το αξίζανε με βάσει την απόδοσή τους .

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Μεγαλόπολης | 27/11/2022 (20:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Καρδαράς.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-8 (Α’), 24-17 (Β’), 36-29 (Γ’), 46-41 (Δ’).
ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΚΟΜ (Γεωργία Μανιάτη, Γιώργος Τσατσουλής): Μπουντούρη, Παπαδοπούλου 15(1), Χάβαρη 2, Κυριακοπούλου, Μιχολιά 6, Μπουζιάνη, Δημοπούλου 6, Βαρλόκωστα, Λιακοπούλου, Μαχαίρα, Αθανασοπούλου, Λίλη 17.
ΓΕΑ ΑΜΙΛΛΑ 2000 (Θοδωρής Τσουκαλάς): Βυτόγιαννη, Πολυχρονοπούλου, Κοράκη 2, Κοκκώνη, Μίχαλου 14, Γιαννίκα 2, Σιάμπου 13, Παπαζαφειροπούλου 9.