Με νίκες συνέχισε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις το Σαββατοκύριακο ο Καλαθοσφαιρικός Όμιλος Μεγαλόπολης «ΠΕΛΑΣΓΟΣ».
Μετά την εντυπωσιακή νίκη των νεανίδων το Σαββάτο στην Τρίπολη απέναντι στον Αρκαδικό, ήρθαν και οι νίκες στους αγώνες των παίδων και έφηβων την Κυριακή.

Συγκεκριμένα το παιδικό τμήμα παίζοντας στο κλειστό της Μεγαλόπολης με την αντίστοιχη ομάδα των Δρομέων Τρίπολης έψαχνε όχι μόνο τη νίκη αλλά και μια καλή διαφορά στο αποτέλεσμα αφού η ομάδα της Τρίπολης θεωρείται το φαβορί για την πρώτη θέση.
Παρόλο το άγχος του πρώτου αγώνα οι παίκτες του «ΠΕΛΑΣΓΟΥ» ξεκίνησαν δυναμικά και προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 13-6 βάζοντας τις βάσεις για ένα καλό αποτέλεσμα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και προσπάθησαν να πλησιάσουν στο σκορ αλλά η διαφορά έφτασε τους εννέα πόντους (25-16) .Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του «ΠΕΛΑΣΓΟΥ» κατάφεραν να διατηρούν μια διαφορά από επτά έως εννέα πόντους μέχρι και το τελευταίο δίλεπτο .Εκεί με πολύ πάθος ,καλή αμυντική λειτουργία και επιθετική ευστοχία ανέβασαν την διαφορά στους δεκαεπτά πόντους και τελικό σκορ 54-37.
Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 13-6/12-10/14-13/15-8. Με τον «ΠΕΛΑΣΓΟ» αγωνίστηκαν :ΜΠΟΥΖΑΛΑΣ-ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜ.-ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ-ΚΑΝΤΕΛΗΣ-ΤΣΙΝΤΩΝΗΣ-ΛΙΛΗΣ-ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ-ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΗΛΙΑΣ-ΚΑΛΑΙΤΖΗΣ-ΜΙΧΟΛΙΑΣ-ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΚΑΚΚΑΒΑΣ.

Αμέσως μετά έγινε ο αγώνας για τα εφηβικά τμήματα μεταξύ των δυο ομάδων.
Εδώ το απόλυτο φαβορί ήταν η ομάδα του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ» μια ομάδα που πραγματικά χαίρεσαι να την απολαμβάνεις στον αγωνιστικό χώρο. Με ενεργητική άμυνα ,ουσία και θέαμα στην επίθεση καθήλωσε την αντίπαλη ομάδα προσφέροντας ωραίες φάσεις στους φιλάθλους που παρακολουθούσαν . Ο αγώνας δεν αντέχει σε κριτική μιας και οι παίκτες του «ΠΕΛΑΣΓΟΥ» μπήκαν φουριόζοι και μετά τα πρώτα λεπτά ξέφυγαν στο σκορ φτάνοντας την τελική διαφορά στους 59 πόντους παίζοντας μάλιστα με σβησμένες τις μηχανές. Εδώ πρέπει να σημειώσουμε ότι οι περισσοτέρου παίκτες της ομάδας είναι στην τρίτη λυκείου ,δίνουν πανελλήνιες και έχουν στραμμένη εκεί την προσοχή τους.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα :17-5/22-5/22-5/18-6.
Με τον «ΠΕΛΑΣΓΟ» αγωνίστηκαν :ΚΕΡΚΕΜΕΖΟΣ-ΚΟΚΚΟΤΑΣ-ΑΡΙΔΑΣ-ΧΡΑΝΙΩΤΗΣ-ΚΟΥΡΕΤΑΣ-ΓΕΩΡΓΑΝΤΑΣ-ΜΠΕΛΟΚΑΣ-ΤΟΜΠΡΟΣ.