ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΜε δυο αγώνες συνεχίστηκαν οι αγωνιστικές δραστηριότητες για τον "ΠΕΛΑΣΓΟ"  την Κυριακή...

Με δυο αγώνες συνεχίστηκαν οι αγωνιστικές δραστηριότητες για τον “ΠΕΛΑΣΓΟ”  την Κυριακή 13 Σεπτεμβρίου

Πρώτος χρονικά ο αγώνας για το πρωτάθλημα νεανίδων της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ που ξεκίνησε αυτό το σαββατοκύριακο με την συμμετοχή του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ που μας έχει συνηθίσει να βρίσκεται στα ψηλά του βαθμολογικού πίνακα. Πρώτος αντίπαλος η συμπαθής ομάδα τoυ ¨Α.Τ.ΒΑΤΙΚΙΩΤΗΣ¨ από την Νεάπολη που πάντα προσπαθεί με πάρα πολλές δυσκολίες και συμμετέχει στα αναπτυξιακά πρωταθλήματα. Η ανωτερότητα του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ φάνηκε από το πρώτο λεπτό καθώς οι αθλήτριες μπήκαν σοβαρά στο παιχνίδι και με το γνωστό πάθος στην άμυνα καθήλωσαν τις αντίπαλες στους δύο(2) πόντους ενώ σημείωσαν εικοσιπέντε(25) στην επίθεση  στο πρώτο δεκάλεπτο. Η διαφορά εμπειριών ανάμεσα στα κορίτσια των δύο ομάδων είναι μεγάλη παρά το γεγονός ότι έχουν την ίδια  ηλικία.   Οι συνεχής αλλαγές και η χρησιμοποίηση όλων των αθλητριών δεν άλλαξαν σχεδόν καθόλου το ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο που τέλειωσε με επί μέρους σκορ (18-2) .Το τελικό 65-15 έδωσε εύκολα την πρώτη νίκη στον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ αλλά παρά την διαφορά κανείς δεν πρέπει να παραβλέψει την προσπάθεια των αθλητριών του ¨Α.Τ.ΒΑΤΙΚΙΩΤΗΣ¨ που προπονούνται μόνο σε ανοικτές εγκαταστάσεις και μάλιστα κακής ποιότητας.

Τα δεκάλεπτα : 25-2 / 18-2 /7-3 / 15-8.

¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ: (ΜΑΝΙΑΤΗ-ΤΣΑΤΣΟΥΛΗΣ) ΜΠΟΥΖΙΑΝΗ-ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ-ΧΑΒΑΡΗ-ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΥ-ΜΙΧΟΛΙΑ-ΚΑΡΥΓΑΝΝΗ Θ.-ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΥ-ΒΑΡΛΟΚΩΣΤΑ-ΚΑΡΥΓΙΑΝΝΗ Χ.- ΛΙΛΛΗ.

Α.Τ.ΒΑΤΙΚΙΩΤΗΣ : (ΛΕΚΚΑ) ΤΡΑΜΠΑΡΗ-ΣΑΡΑΝΤΗ-ΓΕΩΡΓΑΚΟΥ-ΜΠΑΧΤΗ Φ.-ΛΙΒΑΝΟΥ-ΛΕΚΚΑ-ΠΑΝΑΓΟΥ- ΜΠΑΧΤΗ Θ.-ΑΡΓΕΙΤΗ.

Αμέσως μετά για το παιδικό πρωτάθλημα διεξήχθη αγώνας μεταξύ του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ και του ¨ΔΙΩΝ¨ Κυπαρισσίας για την δεύτερη αγωνιστική του αντίστοιχου πρωταθλήματος.

Οι αθλητές του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ μετά την πρεμιέρα  ήθελαν να διπλασιάσουν τις νίκες τους  και μπήκαν παθιασμένοι στον αγωνιστικό χώρο .  Με πολύ διάθεση και  πίεση κατάφεραν να  πάρουν μια σημαντική διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο (28-6) αποδίδοντας μάλιστα πολύ καλό μπάσκετ  που χειροκροτήθηκε από τους φιλάθλους. Στο δεύτερο δεκάλεπτο λίγο η διαφορά λίγο οι αλλαγές έφεραν μια χαλάρωση που έδωσε την δυνατότητα στους αντιπάλους να έχουν μια μικρή ανάκαμψη. Στο ημίχρονο με τις κατάλληλες οδηγίες η ηρεμία έφερε και πάλι διάθεση στους παίκτες που ανέβασαν τον ρυθμό τους και στην ουσία με το επί μέρους (23-6) τέλειωσαν το παιχνίδι. Το τελικό 84-33 έδωσε μια ακόμη άνετη νίκη στους παίδες του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ που  ήρθε μέσα από καλή άμυνα και ωραίες συνεργασίες στην επίθεση. Επόμενος αγώνας το ντέρμπυ με τον Αρκαδικό στην Τρίπολη το προσεχές Σάββατο σε έναν αγώνα που αναμένεται να είναι σε πολύ καλό επίπεδο.

Τα δεκάλεπτα: 28-6 / 14-10 / 23-6 / 19-11.

¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ ( ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ –ΤΣΑΤΣΟΥΛΗΣ) ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ-ΚΟΚΚΟΤΑΣ-ΑΣΗΜΑΚΗΣ-ΤΟΥΛΚΕΡΙΔΗΣ-ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ-ΚΑΡΔΑΣΗς-ΜΑΧΑΙΡΑΣ-ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΜΑΝΤΑΣ-ΜΕΡΖΙΩΤΗΣ-ΜΑΚΡΗΣ-ΤΣΟΥΜΠΛΕΚΑΣ.

(ΔΙΩΝ )ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ : (ΤΣΑΓΙΑΣΒΙΛΙ-ΜΠΟΥΣΙΟΥΤΑΣ) : ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ-ΑΛΕΙΦΕΡΗΣ-ΤΖΩΡΤΑΣ-ΠΟΛΥΔΩΡΑΣ-ΓΡΙΒΟΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ-ΤΑΜΠΑΣΗΣ-ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ-ΚΩΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ-ΚΑΤΣΑΡΟΣ-ΠΑΠΑΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΒΩΒΟΣ.