Κατάκτηση Πρωταθλήματος για τις Κορασίδες του Πελασγού

0
841

Στο κλειστό της Τρίπολης έγινε την Κυριακή 2/4/2017 ο ΤΕΛΙΚΟΣ του πρωταθλήματος ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ανάμεσα στις δυο κατά γενική ομολογία καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος ,τον Καλαθοσφαιρικό Όμιλο Μεγαλόπολης «ΠΕΛΑΣΓΟ» και την ΑΜΙΛΛΑ Τρίπολης.

Οι κορασίδες του «ΠΕΛΑΣΓΟΥ» πήγαν αποφασισμένες να ακολουθήσουν τα βήματα των νεανίδων και να φέρουν την κούπα του πρωταθλητή στη Μεγαλόπολη ενώ οι κορασίδες της «ΑΜΙΛΛΑΣ» να ξαναπάρουν τα πρωτεία που εδώ και καιρό έχουν χάσει.

Ο αγώνας ξεκίνησε καλύτερα για την ομάδα του «ΠΕΛΑΣΓΟΥ» αφού οι κορασίδες του παίζοντας δυνατά σε άμυνα και επίθεση εξασφάλισαν σημαντική διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο που έληξε με 4-15.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχες αντέδρασαν καθώς με την βοήθεια του κόσμου αλλά και της ολιγωρίας των παικτριών «ΠΕΛΑΣΓΟΥ» έδειξαν ικανές να βάλουν δύσκολα για την συνέχεια του αγώνα κλείνοντας το ημίχρονο με 14-24. Στο ημίχρονο οι παίκτριες του «ΠΕΛΑΣΓΟΥ» ηρέμησαν κατάλαβαν τα λάθη τους και βγήκαν για το δεύτερο αποφασισμένες να δείξουν τον πραγματικό εαυτό τους .Παίζοντας καταπληκτικά στην άμυνα ,δέχτηκε μόνο τέσσερις (4)πόντους και βάζοντας δεκαοκτώ (18) στην επίθεση ,καθάρισαν το παιχνίδι και έκαναν το τέταρτο δεκάλεπτο τυπική διαδικασία. Στην τέταρτη περίοδο αγωνίστηκαν κυρίως οι μικρότερες αθλήτριες που και αυτές έδειξαν καλή αγωνιστική διάθεση έτοιμες να ακολουθήσουν στο μέλλον ανάλογη πορεία. Το τέλος του αγώνα βρήκε τις αθλήτριες να χορεύουν στο κέντρο του γηπέδου χειροκροτούμενες από του γονείς τους και αρκετούς φιλάθλους που ήρθαν να τις στηρίξουν από τη Μεγαλόπολη.

MVP του τελικού η Έφη Καντέλη και μεγάλη αποκάλυψη η μικρή Νίκη Δούκουρη που στη πρώτη της συμμετοχή σε τελικό έβαλε 18 πόντους.
Τα δεκάλεπτα του αγώνα : 4-15 / 10-09 / 4-18 / 15-16.

Με τον «ΠΕΛΑΣΓΟ» αγωνίστηκαν :ΣΕΦΕΡΟΥ Σ.-ΧΡΑΝΙΩΤΗ-ΧΑΒΑΡΗ-ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΥ-ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ-ΤΖΙΟΥΒΕΛΗ-ΠΑΠΑΓΓΕΛΗ-ΤΟΥΛΚΕΡΙΔΗ-ΔΟΥΚΟΥΡΗ-ΚΑΤΣΟΥΛΑ-ΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΥ-ΚΑΝΤΕΛΗ.

Τώρα αρχίζει ένας αγωνιστικός Γολγοθάς για την ομάδα του «ΠΕΛΑΣΓΟΥ» μιας και πρέπει να συμμετάσχει στη Β. Φάση του ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΝΕΑΝΙΔΩΝ που γίνεται στην ΕΡΜΙΟΝΗ 10-12 Απριλίου με την συμμετοχή του ΕΣΠΕΡΟΥ ΠΑΤΡΩΝ του ΠΗΓΑΣΟΥ ΑΓΡΙΝΙΟΥ και της ΕΡΜΙΟΝΗΣ ,στην Β. Φάση του ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 21 με 23/Απριλίου, ενώ έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις με την γυναικεία ομάδα στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ δίνοντας αυτή την εβδομάδα δυο αγώνες την Τρίτη και την Πέμπτη.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”17″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Προβολή slideshow]” order_by=”filename” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]