Έχασε  η Φαλαισία στο Γαλατά από τον Τροιζηνιακό με 2-0 στο ξεκίνημα των μπαράζ.  Στο 55 λεπτό μπήκε το 1ο γκόλ  και στο 69 έγινε το 2-0.  Στο δεύτερο ημίχρονο , η Φαλαισία έχασε δύο καλές ευκαιρίες να προηγηθεί.  Η Φαλαισία διαμαρτύρεται για το πρώτο γκολ των γηπεδούχων, υποστηρίζοντας ότι η μπάλα δεν είχε περάσει τη γραμμή του τέρματος.

Η ομάδα της Φαλαισίας , παρά το γεγονός πως έπαιξε χωρίς τους αδερφούς Λυμπερόπουλους, Κώτσιρα και Σαλαβούρα, ( οι τρεις πρώτοι τα βρόντηξαν και αποχώρησαν πριν τον αγώνα της πρεμιέρας και οι διοικούντες τους διεμήνυσαν ότι τίθενται εκτός ομάδας)  έδειξε καλό αγωνιστικό πρόσωπο, με το ημίχρονο να λήγει 0-0.

Την  προσεχή Τετάρτη 15/05 η ομάδα της Φαλαισίας  θα αναμετρηθεί στο γήπεδο της Μεγαλόπολης κόντρα στο φαβορί του 13ου ομίλου Μεσσηνιακό, ενώ την ίδια ώρα ο Ολυμπιακός Γυθείου θα φιλοξενήσει στην έδρα του τον ισχυρό Τροιζηνιακό.