Εφηβικό Πρωτάθλημα: Δίων Κυπαρισσίας – Πελασγός 54-63

0
747

Την Κυριακή 23/9/2017 στο κλειστό της Κυπαρισσίας στις 17.00 έγινε ο αγώνας μεταξύ του τοπικού «Δίωνα» και του «ΠΕΛΑΣΓΟΥ» Μεγαλόπολης για το πρωτάθλημα εφήβων ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ.

Η ομάδα της πόλης μας ήθελε τη νίκη για να διατηρηθεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και ταυτόχρονα να επιβεβαιώσει τον τίτλο του φαβορί του ομίλου. Παίζοντας σε ένα γήπεδο που δεν το πολυσυμπαθούν ,οι παίκτες του «ΠΕΛΑΣΓΟΥ» ξεκίνησαν καλά στην επίθεση βάζοντας 20 πόντους αλλά ξέχασαν την διάθεση για καλή άμυνα . Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 15-20 και σχεδόν στον ίδιο ρυθμό παίχτηκε και το δεύτερο για να έρθει το ημίχρονο με σκορ 30-36.Το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ήταν ακόμα χειρότερο για τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ με τους παίκτες του να κάνουν πολλά λάθη να μην δείχνουν καμία διάθεση για άμυνα και επίθεση. Έτσι έδωσαν την ευκαιρία στους παίκτες του ¨ΔΙΩΝΑ¨ να κάνουν ένα 18-10 (οι 11 πόντους σε αυτό το διάστημα από βολές !) και να προηγηθεί στο τριάντα με 48-46 βάζοντας τις βάσεις για τη μεγάλη έκπληξη .

Μπροστά στο ενδεχόμενο της ήττας οι παίκτες της Μεγαλόπολης ξύπνησαν, αποφάσισαν να εμφανιστούν στον αγωνιστικό χώρο ,έπαιξαν παθιασμένα στην άμυνα και έξυπνα στην επίθεση και με επί μέρους σκορ 6-17 στο τέταρτο δεκάλεπτο έβαλαν τα πράγματα στη θέση τους, πήραν το ροζ φύλλο, τους δυο βαθμούς και μάλλον το μάθημα ότι κανένα παιχνίδι δεν κερδίζεται χωρίς να αγωνιστείς.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η επικινδυνότητα του γηπέδου(χωρίς προστατευτικά στους τοίχους –κάκιστο δάπεδο –ήλιος που δυσκολεύει τους αθλητές και παραδόξως για την ώρα κλειστές πόρτες) , η επανεμφάνιση του Κυριακόπουλου και το πάθος του Χρανιώτη
.
Με τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ αγωνίστηκαν :ΜΠΟΥΖΑΛΑΣ-ΚΕΡΚΕΜΕΖΟΣ-ΓΕΩΡΓΑΝΤΑΣ-ΑΡΙΔΑΣ-ΧΡΑΝΙΩΤΗΣ-ΚΟΥΡΕΤΑΣ-ΠΑΠΑΓΓΕΛΗΣ-ΜΠΕΛΟΚΑΣ-ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΤΟΜΠΡΟΣ