Επιστροφή στις νίκες για Πελασγό 74-65 τον Σπαρτιατικό!

0
621

Στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ τοπικής κατηγορίας ο ΠΕΛΑΣΓΟΣ υποδέχθηκε το Σάββατο στο κλειστό της Μεγαλόπολης τον ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟ .
Το παιχνίδι είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον και για τις δυο ομάδες μιας και η κάθε μια διεκδικούσε την νίκη για τον δικό της σκοπό. Ο μεν ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ για να εδραιωθεί στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος ο δε ΠΕΛΑΣΓΟΣ για να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα.

Το ξεκίνημα ήταν αντάξιο της ποιότητας των δυο ομάδων με συνεχής εναλλαγές στο σκορ για να κλείσει το δεκάλεπτο με ελαφρύ προβάδισμα της Σπάρτης. Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στον Σπαρτιατικό ,αφού με σωστές επιλογές η ομάδα του κ. Βερβαινιώτη πήγε στα αποδυτήρια με το σημαντικό προβάδισμα έντεκα (11) πόντων και σκορ 24-35. Στην ανάπαυλα οι παίκτες του ΠΕΛΑΣΓΟΥ αποφάσισαν να βελτιώσουν την εικόνα τους και γύρισαν στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένοι για την μεγάλη ανατροπή. Δέχτηκαν μόλις τέσσερις(4) πόντους έβαλαν δώδεκα (12) φέρνοντας το παιχνίδι σχεδόν στα ίσια δείχνοντας ότι το τελευταίο δεκάλεπτο θα ήταν συναρπαστικό. Ένα τρίποντο του Τσίρμπα επανάφερε τις καρδίες στη θέση τους οδηγώντας τον αγώνα στην παράταση με σκορ 54-54.Στο έξτρα πεντάλεπτο οι παίκτες του ΠΕΛΑΣΓΟΥ ήταν εντυπωσιακοί σημείωσαν είκοσι (20)!! πόντους και δεν επιτρέψαν στους αντιπάλους να αμφισβητήσουν την υπεροχή τους .

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η εντυπωσιακή επιστροφή στους αγωνιστικούς χώρους του Τσίρμπα μετα την περιπέτεια του τραυματισμού του και η καταλυτική παρουσία της τετράδας των μικρών Χρανιώτης-Αριδάς- Κυριακόπουλος-Τόμπρος (σίγουρα ο πιο θεαματικός παίκτης του πρωταθλήματος) .

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-17 (Α’), 24-35 (Β’), 36-39 (Γ’), 54-54 (Δ’), 74-65 (Π’)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαγκαφάς, Μπακετέας.
ΚΟΜ ΠΕΛΑΣΓΟΣ (Μανιάτη-Τσατσουλής): Αλεξάκης 2, Χρανιώτης 9(1), Κόκκοτας, Αριδάς 15(4), Στράγκας, Κρόκος, Ζύγουρας 5(1), Ζάγουρας, Τσιρμπας 15(3), Κυριακόπουλος 4, Τόμπρος 24, Κουρέτας.
ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ ΓΣ (Βερβαινιώτης): Κόρο, Γούναρης, Σπανάκος 13, Τσιλιμίγκρας 1, Κιουρτζόγλου 4, Καραγιάννης 6, Δορλής 15(1), Αναγνωστάκος 2, Γκλέκας 11, Κατσούλης 6.