ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΕντός προγράμματος νίκη του Πολύβιου ΑΕΜ 50-78 την ΑΕΠΣ Αρίς

Εντός προγράμματος νίκη του Πολύβιου ΑΕΜ 50-78 την ΑΕΠΣ Αρίς

Μπορεί αγωνιστική δράση να μην υπήρξε το Σαββατοκύριακο (25-26/03) στην Α1 κατηγορία της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, ωστόσο το απόγευμα της Κυριακής διεξήχθη ο εξ αναβολής αγώνας της 16ης αγωνιστικής ανάμεσα στον ομάδα της ΑΕΠΣ Αρίς και του Πολύβιου ΑΕΜ. Μια αναμέτρηση στην οποία η ομάδα της Μεγαλόπολης επιβλήθηκε εύκολα της Μεσσηνιακής ομάδα με σκορ 50-78 και επέτρεψε στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Αγωνιστικά ο Πολύβιος ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση έχοντας την υπεροχή στο παρκέ και τον έλεγχο του ματς και έκλεισε το α’ δεκάλεπτο προηγούμενος 11-18, ενώ με ανάλογη εικόνα και στη β’ περίοδο η ΑΕΠΣ Αρίς πλέον εξασφάλισε και προβάδισμα με διψήφιες διαφορές. Οι «φιλοξενούμενοι» αξίζει να σημειωθεί ότι βρήκαν πολλές λύσεις και από τη γραμμή των 6,75μ, κάνοντας πιο εύκολο το έργο της επικράτησης τους σημειώνοντας τους μισούς συνολικά πόντους με τρίποντα. Στην επανάληψη η διαφορά πήρε ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις με αποτέλεσμα τη νίκη με σκορ 50-78.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Τέντας | 26/03/2023 (18:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσιμπούρης, Παναγάκης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-18 (Α’), 25-40 (Γ’), 41-57 (Γ’), 50-78 (Δ’).
ΑΕΠΣ ΑΡΙΣ (Γιώργος Σπυρόπουλος, Μιχάλης Μπακογιάννης): Θεοδωρακόπουλος 3, Αίκης 7, Κουράνος 8(1), Τσουλέας 12, Τασσόπουλος 6(2), Κατιρτζόγλου, Παναγόπουλος, Θεοδωρόπουλος 2, Γκιγκαούρι 10(1), Κυριακόπουλος 2.
ΠΟΛΥΒΙΟΣ ΑΕΜ (Δημήτρης Γεωργαντάς): Χατζηαγγέλου 10, Διαμαντόπουλος 3(1), Τζιούβελης 10(2), Τρυφωνόπουλος 22(5), Απέργης 16(4), Βαλτεσινιώτης, Κωτσόπουλος 4(1), Σιαμπής 4, Νικολόπουλος 2, Γεωργανάς 7.