Εντυπωσιακά τελείωσε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του το ανδρικό τμήμα του Κ.Ο.Μ. «ΠΕΛΑΣΓΟΣ»

0
214

Εντυπωσιακά τελείωσε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του το ανδρικό τμήμα του Κ.Ο.Μ. «ΠΕΛΑΣΓΟΣ» για την φετινή χρονιά στο κλειστό της Μεσσήνης .

Παίζοντας το Σάββατο για την τιμητική Τρίτη θέση του πρωταθλήματος κατάφερε να κερδίσει την ομάδα της Μεσσήνης μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με τελικό σκορ 61-60. Η ομάδα της Μεγαλόπολης αγωνίστηκε με περισσότερους μικρούς αθλητές από κάθε άλλη φορά αλλά αυτό δεν άλλαξε την νοοτροπία αυτής της ομάδας.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με όρεξη και για τις δυο ομάδες που η κάθε μια ήθελε την νίκη και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 20-17 για τους γηπεδούχους. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του «ΠΕΛΑΣΓΟΥ» ήταν καλύτεροι και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ ημιχρόνου 35-33 δείχνοντας ότι το υπόλοιπο του αγώνα θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον .
Η έλλειψη συγκέντρωσης αλλά και η κούραση των αριθμητικά λίγων βασικών παικτών του «ΠΕΛΑΣΓΟΥ» έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να φέρουν τη διαφορά στους 15 πόντους για να έρθει το 50-38 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.
Και ενώ όλα έδειχναν ότι η νίκη ήταν εξασφαλισμένη για τη Μεσσήνη το προπονητικό τιμ του «ΠΕΛΑΣΓΟΥ» απέσυρε τους βασικούς παίκτες και έβαλε στο παρκέ την πιτσιρικαρία.

Τόμπρος-Κερκεμέζος -Μπουζαλάς- Κουρέτας Π.- Γεωργαντάς-Παπαδόπουλος αγωνιστήκαν όλο το τέταρτο δεκάλεπτο πραγματοποιώντας επική ανατροπή αφού με ένα επί μέρους σκορ δεκαλέπτου 10-23 κέρδισαν τον αγώνα και τις εντυπώσεις , με τους γηπεδούχους παίκτες και φιλάθλους να μην μπορούν να πιστέψουν αυτό που έβλεπαν.

Το τελικό 61-60 έφερε την ομάδα στην Τρίτη θέση κλείνοντας μια υπέροχη χρονιά στην πρώτη παρουσία της ομάδας στα μεγάλα σαλόνια.
Με τον «ΠΕΛΑΣΓΟ» αγωνιστήκαν : ΑΛΕΞΑΚΗΣ-ΚΕΡΚΕΜΕΖΟΣ-ΓΕΩΡΓΑΝΤΑΣ-ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ-ΣΤΡΑΓΚΑΣ-ΚΟΥΡΕΤΑΣ Π.-ΚΡΟΚΟΣ-ΜΠΑΖΙΟΣ-ΜΠΟΥΖΑΛΑΣ-ΤΟΜΠΡΟΣ.