Εκτός έδρας νίκη για τον Πελασγό στην Καλαμάτα

0
171

Το Σάββατο 11/2/2017 στο κλειστό της τέντας στην Καλαμάτα ο Κ.Ο.Μ. «ΠΕΛΑΣΓΟΣ» έπαιξε για το πρωτάθλημα Α. Κατηγορίας με αντίπαλο την τοπική ομάδα του ΕΥΚΛΗ, σε ένα παιχνίδι που πιθανή νίκη των γηπεδούχων θα έφερνε το καλαματιανό σωματείο κοντά στην τετράδα .

Σε ένα κακό γήπεδο με πολύ κρύο και υγρασία που έκανε τους αθλητές να γλιστρούν ,οι παίκτες της Μεγαλοπολίτικης ομάδας μπήκαν μουδιασμένοι στον αγωνιστικό χώρο δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να παίξουν καλύτερα και όχι μόνο να προηγηθούν, αλλά να αφήσουν τον «ΠΕΛΑΣΓΟ» στους τρεις πόντους για ένα ολόκληρο δεκάλεπτο. Άλλο ένα παιχνίδι που το ξεκίνημα ήταν πολύ κακό ,δεν υπήρχε καθόλου συγκέντρωση , πάθος, ενώ υπήρχε πολύ ατομισμός και μεγάλη αστοχία στην επίθεση.
Το 3-12 και η εικόνα του πρώτου δεκαλέπτου άλλαξε με ένα μαγικό τρόπο στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους παίκτες του «ΠΕΛΑΣΓΟΥ» να βάζουν δεκαεπτά(17) πόντους μέσα από σκληρή άμυνα και ωραίες μπασκετικές συνεργασίες. Έτσι μπορεί το ημίχρονο να έκλεισε με 25-20 υπέρ των γηπεδούχων αλλά όλα έδειχναν ότι ο «ΠΕΛΑΣΓΟΣ» είχε επιστρέψει στο παιχνίδι και σίγουρα δεν έδειχνε ομάδα που θα άφηνε εύκολα την νίκη στους αντιπάλους.
Και πράγματι στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα λειτούργησε άψογα, παίρνοντας όλα τα αμυντικά ριμπάουντ καθηλώνοντας τους καλαματιανούς στους εννέα (9) πόντους την ίδια στιγμή που η επίθεση του «ΠΕΛΑΣΓΟΥ» έβαζε δεκαεπτά(17) ,για να προηγηθεί έτσι στο σκορ με 34-37 .
Η ωριμότητα των παικτών ,η σωστή διαχείριση των καταστάσεων και της κούρασης στο τέταρτο δεκάλεπτο έφερε το τελικό 44-50 και άλλη μια νίκη, απέναντι σε μια καλή ομάδα εκτός έδρας. Αποδείχτηκε για μια ακόμη φορά το μέταλλο αυτής της παρέας που δείχνει να εδραιώνεται στην τέταρτη θέση και συνεχίζει να αποτελεί κατά γενική ομολογία την ευχάριστη έκπληξη του φετινού πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα : 12-3 / 13-17 / 9-17 / 10-13.
Με τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ αγωνίστηκαν: ΑΛΕΞΑΚΗΣ-ΧΡΑΝΙΩΤΗΣ-ΜΠΑΖΙΟΣ-ΚΟΚΚΟΤΑΣ-ΣΤΡΑΓΓΑΣ-ΦΡΑΓΚΟΓΙΑΝΝΗΣ-ΚΡΟΚΟΣ-ΖΥΓΟΥΡΑΣ-ΑΡΙΔΑΣ-ΤΣΙΡΜΠΑΣ-ΤΟΜΠΡΟΣ-ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ.