Εκτός έδρας νίκη για την ανδρική ομάδα του Πελασγού

0
833

Την Δευτέρα 30 /10/2017 στην Καλαμάτα ο Καλαθοσφαιρικός Όμιλος Μεγαλόπολης ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ έπαιξε για την δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ με αντίπαλο τον ¨ΕΥΚΛΗ¨.

Ένα παιχνίδι με ιδιαίτερη σημασία καθώς οι ομάδες βρίσκονται ακόμα στο στάδιο της προσαρμογής και κάθε νίκη θεωρείται πολύτιμη. Η ομάδα της Μεγαλόπολης προερχόμενη από τη νίκη της πρεμιέρας με τον ΛΑΚΩΝΙΚΟ ήθελε να διατηρήσει το αήττητο ξεπερνώντας τις δυσκολίες και τα προβλήματα που αντιμετωπίζει. Μια νέα στην ουσία ομάδα που χρειάζεται χρόνο για να βρει τα πατήματα της μιας και λείπουν βασικά στελέχη της περασμένης χρονιάς [Φραγκόγιαννης-Δημόπουλος- Μπάζιος ] ενώ ακόμα βρίσκονται εκτός αγώνων λόγω τραυματισμού Τσίρμπας-Τσούτσουρας και Μπελόκας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ που στεκόταν στον αγωνιστικό χώρο, είχε ηρεμία, έβρισκε λύσεις επιθετικά και έκλεισε προηγούμενος το δεκάλεπτο με σκορ 13-12. Στη συνέχεια η πίεση, το σκληρό παιχνίδι των γηπεδούχων αλλά και οι λάθος επιλογές του πάγκου , έβγαλαν εκτός ρυθμού την ομάδα της Μεγαλόπολης που δέχτηκε πολλούς αναπάντητους πόντους και το επι μέρους 16-9 του ΕΥΚΛΗ έφερε το σκορ ημιχρόνου 28-22. Στην ανάπαυλα η ομάδα του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ έπρεπε να λύσει αρκετά προβλήματα συμπεριλαμβανομένου και της διαχείρισης των παιδιών που προέρχονταν από τραυματισμούς (Τόμπρος-Κυριακόπουλος).Με την αλλαγή της άμυνας η επιθετική δραστηριότητα των γηπεδούχων έπεσε στο ένα τρίτο (από 16 στους 5) ο ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ ξαναβρήκε την ηρεμία και στο τριάντα υπολειπόταν μόλις ενός πόντου. Πλέον όλοι στο γήπεδο έβλεπαν ότι η παρέα επέστρεψε παίζοντας παθιασμένα στην άμυνα, ελέγχοντας τα ριμπάουντ και επιβάλλοντας το δικό της παιχνίδι φαινόταν αδύνατο να χάσει. Έτσι έχοντας στο τέταρτο δεκάλεπτο σκορ 8-15 το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους παίκτες του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ να πανηγυρίζουν έξαλα τη νίκη με τελικό 41-47 να παίρνουν δυο ακόμη πολύτιμους βαθμούς και να βλέπουν με αισιοδοξία τη συνέχεια.

Εδώ θα πρέπει να επισημάνουμε ότι ο ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ είναι μία από τις πιο νεανικές ομάδες του πρωταθλήματος και μάλιστα όχι με «διακοσμητικούς» παίκτες πάγκου αλλά με μικρούς που αποτελούν τα βασικά γρανάζια της ομάδας.
Τα δεκάλεπτα :12-13/16-9/5-10/8-15.
Με τον ¨ΠΕΛΑΑΣΓΟ¨ αγωνίστηκαν :ΑΛΕΞΑΚΗΣ-ΧΡΑΝΙΩΤΗΣ-ΚΕΡΚΕΜΕΖΟΣ-ΑΡΙΔΑΣ-ΣΤΡΑΓΚΑΣ-ΚΟΥΡΕΤΑΣ Π.-ΚΡΟΚΟΣ-ΖΥΓΟΥΡΑΣ-ΖΑΓΟΥΡΑΣ-ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΤΟΜΠΡΟΣ-ΚΟΥΡΕΤΑΣ Κ.