Δυο στα δυο για τις Κορασίδες του Πελασγού

0
383

Το δεύτερο παιχνίδι για το πρωτάθλημα ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ έδωσε την Κυριακή ο ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ Μεγαλόπολης με την αντίστοιχη ομάδα της ¨ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80¨.

Η ομάδα της Μεγαλόπολης είχε εκ των πραγμάτων δύσκολη αποστολή μιας και η αντίπαλος της είναι το ένα από τα δυο φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος ενώ ταυτόχρονα οι αθλήτριες του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ είναι και ηλικιακά μικρότερες .

Το ξεκίνημα του αγώνα καλύτερο για τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ που κατόρθωσε να περιορίσει τα ατού της Καλαματιανής ομάδας με πολύ καλή άμυνα έχοντας στο δεκάλεπτο προβάδισμα οκτώ πόντων (13-5).Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ισοδύναμο αλλά με κακό μπάσκετ και για τις δυο ομάδες που πήγαν στα αποδυτήρια με χαμηλό σκορ (17-9). Η αντίδραση της ¨ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80¨ηρθε στο τρίτο δεκάλεπτο που κατάφερε να περιορίσει τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ΄ στους τέσσερις πόντους και να πλησιάσει στο τριάντα στους δυο πόντους (21-19) δίνοντας άλλη διάσταση στο ματς. Η ομάδα της Μεγαλόπολης , που είχε με τέσσερα φάουλ τις δυο μεγαλύτερες παίκτριες του, έδειχνε μάλλον εύκολη λεία για τις αθλήτριες της Καλαμάτας και όλοι έβλεπαν να έρχεται η πρώτη ήττα και μάλιστα στο γήπεδο της. Όλοι εκτός από τις ίδιες τις αθλήτριες του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ που έπαιξαν ένα φανταστικό τέταρτο δεκάλεπτο τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και με ένα επι μέρους 19-6 κατάφεραν όχι μόνο να κερδίσουν αλλά να πάρουν και μια μάλλον πολύτιμη διαφορά .Το τελικό 40-25 έφερε τρελά πανηγύρια στην κερκίδα (σημαντική στήριξη) και στον πάγκο του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ .

Η ομάδα της Μεγαλόπολης εκτός τις συνήθεις ύποπτες Δούκουρη (28 πόντοι) και Δημοπούλου ,είχε την Γεωργοπούλου να είναι κυρίαρχη στη ρακέτα , δυναμική την Κυριακοπούλου ,θετική την Καρύγιαννη, αλλά και μία εκπληκτική Παπαδοπούλου που πέτυχε οκτώ πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο ,έπαιξε εκπληκτική άμυνα, πήρε ριμπάουντ και γενικά έκανε τα πάντα να φαίνονται εύκολα.

Στα αξιοπρόσεκτα η πολυπληθείς παρουσία και η άψογη στην συμπεριφορά των γονέων και των φίλων της ομάδας της Καλαμάτας .

Τα δεκάλεπτα του αγώνα : 13-5/ 4-4 / 4-10/ 19-6.

¨ ΠΕΛΑΣΓΟΣ ¨ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ : (ΤΣΑΤΣΟΥΛΗΣ -ΜΑΝΙΑΤΗ) ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ-ΧΑΒΑΡΗ-ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΥ-ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΥ-ΚΑΡΥΓΙΑΝΝΗ-ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΥ-ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΥ-ΔΟΥΚΟΥΡΗ-ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΥ-ΛΙΛΗ.

¨ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 ¨ : (ΓΕΩΡΓΙΟΥ) ΕΥΤΥΧΙΑΔΟΥ-ΧΡΥΣΑΝΘΑΚΟΠΟΥΛΟΥ-ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΥ-ΣΕΡΕΜΕΤΑΚΗ-ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΥ-ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΥ-ΣΟΥΜΠΛΗ-ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΥ-ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ-ΧΡΟΝΟΠΟΥΛΟΥ.