ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΔυο νίκες για τον Πελασγό

Δυο νίκες για τον Πελασγό

Δυο παιχνίδια ένα για το πρωτάθλημα νεανίδων και ένα για το αντρικό  έδωσε ο ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ το Σάββατο για τα αντίστοιχα πρωταθλήματα της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ .

Πρώτος χρονικά ο αγώνας των νεανίδων απέναντι στο συγκρότημα του ΑΡΚΑΔΙΚΟΥ  σε μια αναμέτρηση  που ο ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ ήταν το ξεκάθαρο φαβορί κάτι που επιβεβαιώθηκε απόλυτα κατά την διάρκεια του αγώνα.  Το παιχνίδι ξεκίνησε δυναμικά για τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ με τις αθλήτριες του να δείχνουν την δυναμική του και να τελειώνουν το θέμα νίκη από την αρχή. Η διαφορά δυναμικότητας ήταν μεγάλη και η  χρησιμοποίηση των πιο μικρών αθλητριών (Μπουντούρη-Στράγκα-Λιακοπούλου) ήταν θετική  και ο ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ πήρε μια ακόμη νίκη.

Με τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ αγωνίστηκαν : (ΜΑΝΙΑΤΗ-ΤΣΟΛΑΚΗΣ)  ΜΠΟΥΝΤΟΥΡΗ-ΧΑΒΑΡΗ-ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΥ-ΜΙΧΟΛΙΑ-ΜΠΟΥΖΙΑΝΗ-ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΥ-ΒΑΡΛΟΚΩΣΤΑ-ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ-ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟΥ-ΣΤΡΑΓΚΑ-ΛΙΛΗ.

Αμέσως μετά το αντρικό έδινε ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μια ιδιαίτερη ομάδα όπως είναι ο Γ.Σ. ΜΕΣΣΗΝΗΣ για την Τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για την Μεσσήνη που εκμεταλλεύτηκε τα πολλά λάθη του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ και προηγήθηκε  στο δεκάλεπτο με 12-18 . Η είσοδος των  ¨μικρών¨ στο δεύτερο δεκάλεπτο έφερε μεγαλύτερη πίεση και πολλά κλεψίματα, αφήνοντας τους αντιπάλους στους έξι(6) πόντους ,  παίζοντας  παράλληλα καλό μπάσκετ  .  Κάπως έτσι ήρθε η ανατροπή στο σκορ αλλά και τις εντυπώσεις  για να κλείσει το ημίχρονο με 29-24. Δυστυχώς όμως η καλή εμφάνιση έμεινε στα αποδυτήρια και έτσι στο τρίτο δεκάλεπτο η Μεσσήνη πέρασε μπροστά στο σκορ παίζοντας ένα παράξενο μπάσκετ που είχε όμως θετική κατάληξη. Με την  αγωνιστική καθήλωση του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ και τα παράξενα διαιτητικά σφυρίγματα ήρθε η ανατροπή στο τριάντα με σκορ 42-45 και σύννεφα στην πλευρά του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨. Κάπου εκεί σοβαρεύτηκαν μικροί και μεγάλη  στην ομάδα της Μεγαλόπολης παίζοντας πάλι δυναμικά στην άμυνα και με προσοχή στην επίθεση για να πάρουν μια πολύτιμη έτσι όπως εξελίχτηκε  νίκη με τελικό σκορ 57-54.

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη για τα παιδιά του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ που για την ώρα είναι στην κορυφή της βαθμολογίας  ενώ αξίζει να σημειωθεί έξη αθλητές του και μάλιστα βασικοί έχουν ηλικία  από  15 έως 18 έτη . Επόμενος αγώνας εκτός έδρας με τους Γαργαλιάνους  που αποτελούν το απόλυτο φαβορί για την πρώτη θέση στην κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 12-18/17-6/13-21/15-9.

Με τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ αγωνίστηκαν : (ΤΣΑΤΣΟΥΛΗΣ-ΜΑΝΙΑΤΗ) ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ-ΚΟΥΚΟΥΛΑΣ-ΚΑΝΤΕΛΗΣ-ΜΠΟΥΓΑΣ-ΔΑΛΑΤΣΗΣ-ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ-ΦΡΑΓΓΕΑΣ-ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ-ΤΣΙΡΜΠΑΣ-ΣΤΡΙΓΓΛΗΣ-ΚΟΥΡΕΤΑΣ-ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ.