ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΔυο αρνητικά αποτελέσματα για τον "Πελασγό"

Δυο αρνητικά αποτελέσματα για τον “Πελασγό”

Με δύο παιχνίδια συνεχίστηκαν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ Μεγαλόπολης  το σαββατοκύριακο που μας πέρασε  για τα πρωταθλήματα κορασίδων και ανδρών . Πρώτο χρονικά παιχνίδι αυτό των ανδρών στην Καλαμάτα, το Σάββατο 29/1/2022 ,με αντίπαλο την ομάδα του ¨ΠΡΩΤΕΑ¨ σε ένα παιχνίδι καθοριστικής σημασίας για την καλαματιανή ομάδα που είχε μείνει στις δυο νίκες.  Το ξεκίνημα ήταν καλύτερο για τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ που προηγήθηκε στο πεντάλεπτο με τρεις πόντους αλλά η συνέχεια ήταν διαφορετική και έδειξε το πάθος των γηπεδούχων για το αποτέλεσμα επιδεικνύοντας  ιδιαίτερη πίεση και σκληρότητα υπό την ανοχή μάλιστα των διαιτητών . Με πιεστική άμυνα  σε όλο το γήπεδο και μεγάλη αποτελεσματικότητα στην επίθεση οι γηπεδούχοι πήραν την πρωτοπορία και δεν την έχασαν ποτέ. Το 18-11 του πρώτου δεκαλέπτου έγινε 44-24 στο ημίχρονο βάζοντας τέλος στην υπόθεση νίκης. Ο ¨ΠΡΩΤΕΑΣ¨ φάνηκε πιο έτοιμος και αποφασισμένος για τον αγώνα και πήρε μια νίκη φτάνοντας στην βαθμολογία τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨. Το τελικό 65-49 έγινε μετά από μεγάλη προσπάθεια των μικρών και ίσως ήταν το μόνο θετικό της συνάντησης. Εδώ θα πρέπει να γίνει γνωστό ότι η ομάδα της Μεγαλόπολης έπαιξε τον αγώνα με επτά αθλητές του παιδικού τμήματος.

¨ΠΡΩΤΕΑΣ¨ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (ΣΚΟΠΕΤΟΣ)  : ΜΠΑΛΟΠΟΥΛΟΣ-ΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ-ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ-ΚΑΡΤΑΛΙΑΣ-ΑΛΟΙΜΟΝΟΣ-ΖΕΡΒΑΚΗΣ-ΠΑΠΑΓΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ-ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ-ΣΚΟΠΕΤΟΣ-ΠΑΝΤΑΖΗΣ-ΚΑΤΣΟΥΛΑΚΟΣ

¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ(ΤΣΑΤΣΟΥΛΗΣ –ΜΑΝΙΑΤΗ) : ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ Δ.-ΚΟΥΚΟΥΛΑΣ-ΜΑΝΙΑΤΗΣ-ΘΕΟΔΩΡΟΠΟΥΛΟΣ-ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ-ΔΑΛΑΤΣΗΣ-ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣΑ.-ΤΣΙΡΜΠΑΣ-ΜΠΟΥΓΑΣ-ΚΟΥΡΕΤΑΣ.

Δεύτερο χρονικά παιγνίδι αυτό της Κυριακής 30/1/2022 με τις κορασίδες του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ να αντιμετωπίζουν τις αθλήτριες της ¨ΑΜΙΛΛΑ¨ Τρίπολης σε έναν αγώνα που θα έκρινε τον πρωταθλητή. Η ¨ΑΜΙΛΛΑ¨ με μεγαλύτερες ηλικιακά και σωματικά αθλήτριες ενισχυμένη μάλιστα με αθλήτριες από τον ΑΡΚΑΔΙΚΟ αλλά και την ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 απέναντι σε μια ομάδα που μόνιμα  εμπιστεύεται  τα ντόπια παιδιά. Το ξεκίνημα ιδανικό για τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ που με ωραίο μπάσκετ έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 17-12 αφήνοντας ελπίδες για κάτι καλό. Το δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΜΜΙΛΑ έδειξε πιο δυνατή κερδίζοντας πολλά ριμπάουντ και εκμεταλλευόμενη τα λάθη του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ έφερε το παιγνίδι στα ίσια (31-31) . Αυτοί που βρέθηκαν στο κλειστό είχαν την ευκαιρία να δουν ωραίες φάσεις, δυνατές μονομαχίες ,εντάσεις  και ανατροπές που δύσκολα βλέπεις σε  μικρές ηλικίες. Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα της Τρίπολης  γύρισε την άμυνα της σε ζώνη (κάτι απογοητευτικό για  αυτές τις ηλικίες) μιας και ο σκοπός αγιάζει τα μέσα και με αυτόν τον τρόπο έλεγξε καλύτερα το παιγνίδι .Το τελικό 50-55 έδωσε την νίκη και το πρωτάθλημα στην ομάδα της Τρίπολης αφήνοντας την ικανοποίηση για την αγωνιστικότητα αλλά και το καλύτερο ποιοτικά μπάσκετ στον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨. Άλλωστε η ομάδα της Μεγαλόπολης έχει σαν προγραμματισμό το πρωτάθλημα της επόμενης  χρονιάς γιατί είναι ηλικιακά μικρότερες . Σύμφωνα με τους ανθρώπους του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ καθοριστικό  ρόλο έπαιξε και το γεγονός της αγωνιστικής απραξίας των μικρών αθλητριών του για τουλάχιστον  ενάμισι μήνα ( είχε γίνει  αναβολή του συγκεκριμένου αγώνα λόγο εκδήλωσης του δήμου) σε αντίθεση με την αντίπαλη ομάδα που οι αρκετές αθλήτριες της συμμετέχουν στο πρωτάθλημα της Α2 εθνικής κατηγορίας.

¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ (ΜΑΝΙΑΤΗ-ΤΣΑΤΣΟΥΛΗΣ) : ΜΠΟΥΖΙΑΝΗ-ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ-ΧΑΒΑΡΗ-ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΥ-ΜΙΧΟΛΙΑ-ΚΑΡΥΓΙΑΝΝΗ Θ.-ΚΑΡΥΓΙΑΝΝΗ Χ.-ΒΑΡΛΟΚΩΣΤΑ-ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΥ-ΛΙΛΗ.

¨ΑΜΜΙΛΑ ¨ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (ΤΣΟΥΚΑΛΑΣ) : ΜΑΓΚΛΑΡΗ Α.-ΓΙΑΝΝΗ-ΣΤΙΒΑΚΤΑΚΗ-ΜΙΧΑΛΟΥ-ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΥ-ΜΑΓΚΛΑΡΗ Ι.-ΚΟΚΚΩΝΗ-ΒΥΤΟΓΙΑΝΝΗ-ΓΙΑΝΝΙΚΑ-ΠΑΠΑΖΑΦΙΡΟΠΟΥΛΟΥ-ΚΟΡΑΚΗ.