Β ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ play off: Ξεκίνημα με ήττα ο Πάνας, διπλό ο Πελασγός

0
181

Ολοκληρώθηκε η πρώτη αγωνιστική των play off της Β’ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ με τον Πάνα Κανδήλας να γνωρίζει την ήττα στην πρεμιέρα από την ομάδα της Θουρίας με 40-50 στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης.

Στην άλλη αναμέτρηση ο Πελασγός Μεγαλόπολης μπήκε με το ”δεξί” στις υποχρεώσεις του στα play off φεύγοντας με σπουδαίο διπλό από την Σπάρτη καθώς επιβλήθηκε του Φιλαθλητικού με σκορ 45-65.

Στο κλειστό γυμναστήριο της Σπάρτης ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για τα plαy off ο «ΠΕΛΑΣΓΟΣ» με αντίπαλο τον γηπεδούχο ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟ. Σε ένα πολύ όμορφο γήπεδο με πάρα πολύ κόσμο οι παίκτες της Μεγαλόπολης μπήκαν δυνατά και έδειξαν ότι ήταν αποφασισμένοι να πάρουν μια τόσο σημαντική νίκη . Παρά τα δύο γρήγορα φάουλ του Φραγκόγιαννη το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 12-17 . Με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου ένας εκπληκτικός Τόμπρος (μια ενέργεια του χειροκροτήθηκε ακόμη και από τους αντίπαλους παίκτες) και ένας παθιασμένος Παναγιωτόπουλος οδήγησαν την ομάδα σε ένα φανταστικό δεκάλεπτο που σχεδόν χάθηκε η μπάλα και με επί μέρους σκορ 6-18 έκλεισε το ημίχρονο με διαφορά στους 17 πόντους.

Στο ημίχρονο δυστυχώς οι παίκτες επαναπαύτηκαν, θεώρησαν εύκολη διαδικασία το υπόλοιπο του παιγνιδιού και μαζί με την φυσιολογική αντίδραση των γηπεδούχων η διαφορά έπεσε στους πέντε (5) πόντους. Εκεί ήρθε η ώρα του αρχηγού που με επτά συνεχόμενους πόντους αποκατέστησε την τάξη. Το τελευταίο δεκάλεπτο η εμπειρία του φραγκόγιαννη του Αλεξάκη και του Ζύγουρα ανέβασαν την διαφορά στους είκοσι (20) πόντους για να έρθει έτσι το πρώτο θετικό βήμα του «ΠΕΛΑΣΓΟΥ» προς την Α. Κατηγορία.

Εκτός από την απόδοση όλων των παικτών του «ΠΕΛΑΣΓΟΥ» ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει από την εξαιρετική συμπεριφορά των παικτών και παραγόντων του Φιλαθλητικού.
Τα δεκάλεπτα 12-17/6-18/18-11/9-19
Με τον «ΠΕΛΑΣΓΟ» αγωνίστηκαν : Αλεξάκης-Χρανιώτης-Κόκκοτας-Αριδάς-Φραγκόγιαννης-Κρόκος-Ζύγουρας-Τσούτσουρας-Παναγιωτόπουλος-Τόμπρος-Κουρέτας.

Στην επόμενη αγωνιστική ο Πάνας Κανδήλας θα ταξιδέψει στην Μεγαλόπολη για το μεγάλο ντέρμπι κόντρα στον Πελασγό με τις δύο ομάδες να προέρχονται από διαφορετικά αποτελέσματα στην πρώτη αγωνιστική και το δεδομένο αυτό να δίνει άλλη αξία και ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.