Αποτελέσματα τμημάτων Βόλεϋ του Γ.Σ.Μ. Λύκαια

0
337

ΓΕ Ναυπλίου – ΓΣΜ Λύκαια 3-1

Την Τετάρτη 4/5/2016 στο Ναύπλιο για τα πλέϊ οφ του πρωταθλήματος της ΕΣΠΕΠ, η ομάδα γυναικών του ΓΣΜ Λύκαια δεν κατάφερε να πετύχει την νίκη που θα την έκανε φαβορί για την άνοδο στην Β΄ Εθνική και τελικά κατατάχθηκε 3η.

Παρά το ότι οι αθλήτριές της προσπάθησαν και σε αρκετά διαστήματα του αγώνα απέδωσαν πολύ καλά, δεν είχαν σταθερότητα στην απόδοσή τους, με αποτέλεσμα να μην φύγουν νικήτριες από το Ναύπλιο.

Το πρώτο σετ το κέρδισε η ΓΕ Ναυπλίου εκμεταλλευόμενη κυρίως το καλό της σέρβις και το μουδιασμένο ξεκίνημα της ομάδας της πόλης μας.

Τα πράγματα άλλαξαν στην αρχή και στην μέση του δεύτερου  σετ και οι ρόλοι αντιστράφηκαν, με τα Λύκαια να κερδίζουν πόντους με το σέρβις και να παίρνουν διψήφια διαφορά στο σκορ. Η αδικαιολόγητη χαλάρωση και η έλλειψη συγκέντρωσης των αθλητριών της στην συνέχεια, ήταν το καθοριστικό στοιχείο που έβαλε από το πουθενά την ομάδα του Ναυπλίου στην διεκδίκηση της κατάκτησης του σετ. Παρά την προσπάθεια να αλλάξει η ψυχολογία της ομάδας αυτό δεν έγινε και η έλλειψη συγκέντρωσης και τα πολλά λάθη των αθλητριών, ειδικά στην επίθεση στους τελευταίους πόντους, χάρισαν το σετ στο Ναύπλιο.

Μπροστά στο φάσμα της ήττας οι αθλήτριες της ομάδας μας μπήκαν πολύ δυνατά στο τρίτο σετ και αποδίδοντας πολύ καλό βόλεϊ, δεν επέτρεψαν στο Ναύπλιο να πιστέψει στην κατάκτησή του και έφτασαν σε μια πολύ εύκολη επικράτηση με πολύ μεγάλη διαφορά στο σκορ.

Στην αρχή του τέταρτου σετ οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Στην συνέχεια όμως το Ναύπλιο πάλι με όπλο το σέρβις πήρε μια μικρή διαφορά και εκμεταλλευόμενο την αδυναμία των αθλητριών της ομάδας της πόλης μας να τελειώνουν τις επιθέσεις τους, την συντήρησε μέχρι το τέλος και πανηγύρισε την κατάκτησή του και την νίκη με 3-1 σετ.

Τα θετικά κομμάτια στην απόδοση της ομάδας του ΓΣΜ Λύκαια ήταν η πολύ καλή άμυνα και το σέρβις, ενώ στα αρνητικά ήταν η κατά διαστήματα μέτρια υποδοχή και η επιθετική δυστοκία.

Τα λάθη της ομάδας δεν ήταν πολλά, έγιναν όμως σε καθοριστικά σημεία του αγώνα και αυτό είχε σαν φυσικό επακόλουθο την ήττα, η οποία ήταν καθοριστική. Όμως περισσότερο καθοριστική ήταν η ήττα στον πρώτο αγώνα από τον Ζακυνθινό, ελαχιστοποιώντας την δυνατότητα για την κατάκτηση μιας εκ των δυο προνομιούχων θέσεων που οδηγούν στην Β΄ Εθνική.

Παγκορασίδες

Την Κυριακή 8/5/2016 η ομάδα των παγκορασίδων του ΓΣΜ Λύκαια για το πρωτάθλημα της ΕΣΠΕΠ αγωνίστηκε στην Τρίπολη με τον ΓΣ Σπαρτιατικό και τον ΣΕΦΑ Αρκαδικό.

Ήταν περίπου ένα μίνι τουρνουά όπου συμμετείχαν οι 3 ομάδες και αγωνίστηκαν ένας με όλους σε παιχνίδια όπου ο νικητής έπρεπε να κατακτήσει 2 σετ.

Στον πρώτο αγώνα ο Σπαρτιατικός νίκησε εύκολα τον Αρκαδικό με 2-0 σετ.

Στον δεύτερο αγώνα, με αντίπαλο τον Σπαρτιατικό τα κορίτσια της ομάδας μας μπήκαν στο γήπεδο με έλλειψη αυτοπεποίθησης και χωρίς αγωνιστική ετοιμότητα, αφού είχαν πολύ καιρό να αγωνιστούν και στα παιχνίδια που είχαν δώσει στον πρώτο γύρο και με τις 2 ομάδες δεν είχαν καταφέρει να κερδίσουν ούτε ένα σετ.

Φυσιολογικά λοιπόν ο Σπαρτιατικός πήρε το σετ, αλλά  τα κορίτσια του ΓΣΜ Λύκαια δεν πτοήθηκαν. Βρήκαν ρυθμό και παίζοντας ικανοποιητικά κατάφεραν να πάρουν διαφορά στο σκορ, την οποία και συντήρησαν για να φτάσουν στην κατάκτησή του και να οδηγήσουν τον αγώνα στο ταϊ μπρέϊκ.

Εκεί χάθηκε η αυτοσυγκέντρωση και ο Σπαρτιατικός εκμεταλλευόμενος το πολύ καλό σέρβις έφτασε στην κατάκτησή του και στην επικράτηση με 2-1 σετ.

Μετά από μια μικρή διακοπή ξεκίνησε ο τρίτος αγώνας μεταξύ του Αρκαδικού και του ΓΣΜ Λύκαια.

Πρέπει να σημειωθεί το ότι η ομάδα της Τρίπολης υπερτερούσε κατά πολύ σε σωματικά προσόντα και είχε την αυτοπεποίθηση της νίκης της στον πρώτο αγώνα στην Μεγαλόπολη.

Παρ όλα αυτά τα κορίτσια της ομάδας μας προσπάθησαν στο πρώτο σετ να φανούν ανταγωνιστικές αλλά δεν τα κατάφεραν με αποτέλεσμα να προηγηθεί ο Αρκαδικός με 1-0 σετ.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα έδειξε πολύ καλά στοιχεία στο παιχνίδι της, μπήκε δυνατά και προηγήθηκε στο σκορ, κάτι που συντήρησε μέχρι το τέλος και έφτασε στην ισοφάριση με 1-1 σετ.

Στο ταϊ μπρέϊκ οι παγκορασίδες του ΓΣΜ Λύκαια έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό, αποδίδοντας πολύ καλά σε πολλές φάσεις του σετ, με αποτέλεσμα να φτάσουν στην κατάκτησή του, στην επικράτηση με 1-2 σετ και να πανηγυρίσουν την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα.

Η γενική παρουσία της ομάδας ήταν ικανοποιητική και η εξέλιξη των αθλητριών κρίνεται θετική, δημιουργώντας ελπίδες για την αθλητική εξέλιξη και των ίδιων των αθλητριών, αλλά και την δημιουργία μιας ανταγωνιστικής ομάδας, ώστε να υπάρξει η ανάλογη συνέχεια σε όλα τα τμήματα βόλεϊ του ΓΣΜ Λύκαια.