ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΉττα στην Σπάρτη για τον Πελασγό

Ήττα στην Σπάρτη για τον Πελασγό

Σε ένα αρκετά παράξενο ,από πολλές πλευρές, αγώνα ο ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ Μεγαλόπολης έχασε στην Σπάρτη από τον ισχυρό φέτος ¨ Γ.Σ. ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ¨ το βράδυ του Σαββάτου. Με πολλές απουσίες  ,κυρίως λόγο γρίπης ,ταξίδευσε στην Σπάρτη η ομάδα της Μεγαλόπολης  για ένα δύσκολο αγώνα και πριν την έναρξη είχε ακόμη μία αφού  ο νεαρός  Γιαννόπουλος τέθηκε και αυτός εκτός κυρίως για προληπτικούς λόγους.

Παρά τα προβλήματα όμως ο ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και από την αρχή εμφανίστηκε αποφασισμένος να πάρει μια σημαντική νίκη. Παίζοντας καλά σε άμυνα και επίθεση πήρε την πρωτοπορία και μέχρι το ένατο λεπτό προηγούνταν  σταθερά με πέντε πόντους . Κάπου άρχισαν  τα  ¨ παράξενα ¨ που επηρέασαν  την ροή του αγώνα . Το δεκάλεπτο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους  να προηγούνται  με ένα πόντο 14-15 αλλά δυστυχώς είχε χαθεί η ηρεμία τους  πράγμα που φάνηκε  στο δεύτερο δεκάλεπτο όταν  ο ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ έκανε ένα 24-10 και στην ουσία τέλειωσε τον αγώνα. Τα υπόλοιπα δεκάλεπτα η ομάδα της Μεγαλόπολης, που δεν είχε εναλλακτικές σε βασικές θέσεις , στάθηκε στο γήπεδο αλλά δεν κατάφερε να γυρίσει τον αγώνα αφού ακόμη και όταν πλησίαζε στο σκορ έχανε τις  ελεύθερες βολές  . Η ομάδα της Σπάρτης έπαιξε πίεση σε όλο το γήπεδο  αφού διαθέτει μια αρκετά αθλητική ομάδα ενώ τέσσερις φορές της δόθηκε φάουλ σε τρίποντο ίσως και  μετά  την λήξη του χρόνου.

Στα θετικά το πάθος και η αγωνιστικότητα του Καντέλη , η απόδοση του Μανιάτη και η παρουσία του Μαχαίρα.

Οι άνθρωποι του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ μετά το τέλος  του αγώνα παρέθεσαν δείπνο σε ταβέρνα της πόλης δείχνοντας με τον τρόπο τους  ότι εκτιμούν την προσπάθεια των αθλητών τους.

Τα δεκάλεπτα : 14-15/24-10/14-11/17-15,

¨Γ.Σ.ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ¨ : (ΣΚΙΑΔΑΣ) ΜΠΑΧΑ-ΦΙΛΙΠΠΟΠΟΥΛΟΣ-ΜΕΝΤΗΣ-ΓΚΑΝΑΒΙΑΣ-ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ-ΜΠΟΓΡΗΣ-ΣΠΥΡΑΚΟΣ-ΚΑΛΛΙΑΝΗΣ-ΓΚΛΕΚΑΣ-ΔΑΝΟΥΣΗΣ-ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ-ΓΚΙΟΚΑΣ.

¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ : (ΤΣΑΤΣΟΥΛΗΣ-ΜΑΝΙΑΤΗ) ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ-ΚΟΥΚΟΥΛΑΣ-ΜΑΝΙΑΤΗΣ-ΚΑΝΤΕΛΗΣ-ΜΑΧΑΙΡΑΣ-ΔΑΛΑΤΣΗΣ-ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ-ΦΡΑΓΓΕΑΣ-ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ-ΣΤΡΙΓΓΛΗΣ.