Άνετη επικράτηση για τις Νεάνιδες του Πελασγού 81-16 τον Άρις Καλαμάτας

0
272

Για το πρωτάθλημα νεανίδων ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ η ομάδα του «Πελασγού» υποδέχθηκε ως τυπικά «γηπεδούχος» στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης (μιας και το κλειστό της Μεγαλόπολης δεν είναι ακόμη έτοιμο),την αντίστοιχη ομάδα του ΑΠΣ Άρις Καλαμάτας. Μία αναμέτρηση στην οποία η ομάδα της Μεγαλόπολης είχε εξ’ αρχής το προβάδισμα για το θετικό αποτέλεσμα μιας και διαθέτει το πιο ανταγωνιστικό σύνολο του πρωταθλήματος. Ένα παιχνίδι στο οποίο όλες οι αθλήτριες προσπάθησαν για το καλύτερο.

Αγωνιστικά η ομάδα του «Πελασγού» ξεκίνησε πιέζοντας στην αρχή εξασφαλίζοντας ένα σημαντικό προβάδισμα στο σκορ με το 12-0 στα πρώτα τέσσερα (4)λεπτά. Στη συνέχεια η ομάδα της Μεγαλόπολης σταμάτησε την πίεση, τα κορίτσια του Κώστα Πολυζωγόπουλου βρήκαν καλύτερο αγωνιστικό ρυθμό και κατάφεραν να μειώσουν κάπως τη διαφορά κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 39-10 . Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν πιο ελεύθερα ,οι αθλήτριες του «Πελασγού» παίζοντας απλά και βάζοντας εύκολα καλάθια έφτασαν την διαφορά στους πενήντα πόντους 65-15 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και το 81-16 ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Αξίζει τέλος να σημειωθεί ότι πέντε από τις παίκτριες της ομάδας της Μεγαλόπολης είχαν διψήφιο αριθμό πόντων στο ματς
Επόμενος αγώνα με την «Θουρία» την προσεχή Κυριακή 18/9/16 ¨γηπεδούχοι ¨στη Μεσσήνη.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Καρδαράς.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-6 (Α’), 39-10 (Β’), 65-15 (Γ’), 81-16 (Δ’).
ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ (Τσατσουλής, Μανιάτη): Μπούρα 2, Χρανιώτη 14, Παναγιώτου 4, Αριδά 2, Τζανετοπούλου, Αγγελοπούλου 4, Τσιντώνη 11, Σεφέρου 11, Σταβαράκη 6, Μιχολιά 15, Καντελη 12.
ΑΠΣ ΑΡΙΣ (Πολυζωγόπουλος Κ.): Κορδονούρη, Παρθένη 4(1), Χρονοπούλου, Κουκούτση 8(1), Κουτελα 4, Τόσκα, Κεφαλά.