ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ«Άλωσε» την έδρα των φετινών «80άριδων» 63-68 ο Πολύβιος!

«Άλωσε» την έδρα των φετινών «80άριδων» 63-68 ο Πολύβιος!

Πολύ μεγάλη νίκη κατάφερε να πετύχει το βράδυ του Σαββάτου (07/05) στο κλειστό γυμναστήριο της Τέντας ο Πολύβιος ΑΕΜ απέναντι επί της Καλαμάτας ’80 με σκορ 63-68, στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής της Α1 τοπικής κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ. Μια ήττα την ίδια ώρα σε ότι αφορά την Καλαμάτα ’80, που αποτελεί την πρώτη φετινή για την ομάδα της Μεσσηνίας στο γήπεδό της και την τρίτη συνολική τη φετινή σεζόν. Μια νίκη που διατηρεί δυναμικά τον Πολύβιο στην 2η θέση, εν’ όψει του μεγάλου ντέρμπι της προσεχούς αγωνιστικής στη Μεσσήνη με τον τοπικό ΓΣΜ, αυξάνοντας το ενδιαφέρον στο φινάλε του πρωταθλήματος και ιδίως σε ότι αφορά της «μάχες» των play-off.

Αγωνιστικά το ματς βρήκε τους «γηπεδούχους» να ξεκινούν καλύτερα και να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ με το 23-16 να διαμορφώνει το α’ δεκάλεπτο. Η συνέχεια εν διαφοροποιήθηκε σημαντικά, αφού οι παίκτες του Αλέξη Κορογώνα κατάφερναν εύκολα ή δύσκολα να διατηρούν το προβάδισμα στο σκορ μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου με 35-31.

Στην επανάληψη η ομάδα της Μεγαλόπολης μπήκε ιδιαίτερα δυνατά στο παρκέ στηρίχτηκε στην καλή άμυνα και στη δύναμη, αλλά και στην επίθεση με ουσιαστικές κυρίως λύσεις στην περιφέρεια που έβαλαν μπροστά στο σκορ τους «φιλοξενούμενους» με 47-50 στο φινάλε της γ’ περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Πολύβιος κατάφερε να διατηρηθεί μπροστά στο σκορ με ισχνό προβάδισμα, φτάνοντας τελικά στη μεγάλη νίκη με σκορ 63-68.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Τέντας | 07/05/2022 (19:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Τσιμπούρης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-16 (Α’), 35-31 (Β’), 47-50 (Γ’), 63-68 (Δ’).
ΚΑΛΑΜΑΤΑ ’80 (Αλέξης Κορογώνας): Χρονόπουλος 9(1), Γεωργουλάκος 5, Αλεξανδρόπουλος 8(1), Μαθιόπουλος 2, Μουργής 14(1), Παναγιωτόπουλος 1, Κομπότης 2, Παυλόπουλος 18, Μήλας 4.
ΠΟΛΥΒΙΟΣ ΑΕΜ (Δημήτρης Θεοδωρόπουλος): Τζιουβέλης 20(4), Τρυφωνόπουλος 10(3), Σιαμπής, Θεοδωρόπουλος, Κωτσόπουλος 2, Τσικούρης 7, Γεωργανάς 13, Σιαμπάνης, Κυριακόπουλος 6, Κουτίβας 10.

► Σημαντική η παρουσία του φίλαθλου κοινού από το Μεγαλόπολη, που ταξίδεψε στην Καλαμάτα και στήριξη την προσπάθεια των παικτών του κ. Θεοδωρόπουλου για τη νίκη.

► Ο Πολύβιος έφτασε τις 11 σερί νίκες στο πρωτάθλημα και παραμένει στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Την ίδια ώρα η Καλαμάτα ’80 υπέστη την δεύτερη συνεχή ήττα της, έφτασε στις τρεις, αλλά πολύ δύσκολα θα χάσει την 1η θέση στο φινάλε της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.